Vůně je jedním ze zásadních faktorů, které ovlivní to, jak se v interiéru cítíte. Typ vůně vybíráme především citem. Existují však různé způsoby, jak si domov provonět a vykouzlit příjemnou atmosféru nebo se zbavit nežádoucího odéru například kvůli domácím mazlíčkům. Které to jsou a jaké mají výhody?

Aroma lampy

Aromalampa má podobu dekorativní nádobky, nejčastěji keramické, která má ve spodní části prostor na čajovou svíčku. Určena je k rozpouštění buď vonných olejů nebo vosků.

Oleje se kapou do vody v požadované dávce, kdežto vosk můžete nad svíčkou rozpouštět přímo. Vonné vosky se tak dají jednoduše uschovat pro další použití, jakmile po zhasnutí svíčky znovu zatuhnou.

Samozřejmě můžete používat obojí, nikdy ale vonné látky nekombinujeme a aroma lampu před každým použitím pečlivě vyčistíme. Rovněž je potřeba dbát na to, aby nedošlo k jejímu nechtěnému převrhnutí.

Difuzér

Aroma difuzéry mohou mít několik různých podob. V prvé řadě jsou to ty, kde stačí do nádobky s vůní, která může být skleněná či plastová, vložit dřevěnou tyčinku (bambusová nebo ratanová). Vůně se pak sama začne uvolňovat.

I když bychom samozřejmě měli zamezit tomu, aby například malé dítě difuzér shodilo, můžeme považovat jejich použití v domácnosti s dětmi či domácími mazlíčky za bezpečnější oproti aroma lampě, kde je přítomný oheň. Obecně se dá také říci, že zahřívání může esenciální olej do jisté míry znehodnotit, uvolnění vůně za studena je tedy i šetrnější.

Obdobně fungují difuzéry porcelánové. Vůně se z nich neuvolňuje díky tyčinkám, ale díky samovolnému odpařování. Řada lidí si je pořizuje i coby zajímavý designový doplněk.

Existuje i několik typů elektronických přístrojů. Jejich výhodou je velmi snadné použití. Vůně v nich můžete střídat, ovládají se stiskem jediného tlačítka a můžete v nich i regulovat intenzitu provonění místnosti.

Katalytická lampa

Katalytická lampa v sobě v podstatě spojuje dvě funkce v jedné. Dokáže jednak vzduch provonět a jednak ho i vyčistit. Funguje na principu tzv. katalytického spalování. To znamená, že hoří bez plamene. Zásadní předností tohoto typu lamp je proto jejich bezpečnost.

Lampa se skládá z nádobky, krytu, uzávěru a kamínku s knotem. Abyste ji uvedli „do provozu“, nejprve nalijte do nádobky náplň, poté vložíte kamínek s knotem. Knot musíte nechat dostatečně nasáknout. Následně lampu zapálíte.

Plamenem stačí zapálit katalytický hořák, který sám postupně uhasne, případně ho po zhruba dvou minutách sfoukněte. Knot se dále udržuje horký díky hořlavé náplni. A tato náplň se obohacuje právě i o vonné esence.

V lampě tak stačí pouze měnit právě jen náplně, přičemž jedna vydrží i několik měsíců. To je výhoda oproti klasické aroma lampě, kde vás čeká minimálně pravidelné dokupování čajových svíček.

Velký výběr všech typů lamp a difuzérů nabízí prodejna Poznani-knihy v Olomouci. Pro pohodlný výběr na nákup můžete vyzkoušet i jejich e-shop www.poznani-knihy.cz