O své zkušenosti s nákupen skvělé čtečky elektronických knih Amazon Kindle 3 přímo z eshopu Amazon (z USA) jsem na tomto blogu již psal. Koho by zajímala moje předchozí zkušenost a drobný návod jak koupit Amazon Kindle 3. Na konci roku 2013 jsem se rozhodl do „rodiny“ pořídit ještě jeden Kindle abych se o něj nemusel pořád dělit. Jak to dopadlo?

Jak je to s DPH a clem v roce 2013?

Když jsem se chtěl pustit do koupě druhého Amazon Kindle 3 z USA, zjistil jsem, že od mého posledního nákupu této elektronické čtečky se v ČR změnili podmínky. Zatímco dříve byl limit pro bezcelní nákup 150 Euro (tedy něco kolem 200 dolarů), od prvního ledna 2013 se to změnilo. Nově se má clo a DPH platit už při nákupu nad 22 Euro. (viz např. Lupa.cz)

Pro ty kdo by si chtěli zanadávat na naše politiky, co to zase zavedli – důvodem pro tuto změnu je údajně to, že omezení na nákup ze zahraniční (mimo EU) platí v celé Evropě a ČR měla pouze výjimku. Takže za to „prý“ nemohou naši politici, ale „zlá EU“

Nákup Amazon Kindle 3 na alza.cz?

Z toho důvodu jsem začal přemýšlet nad tím, že bych si druhý Amazon Kindle 3 pořídil na Alza.cz. Pokud bych musel zaplatit clo a DPH, tak už by se mi asi nevyplatilo nechat si poslat Kindle z USA. Na Alza.cz nabízejí, Kindle 3 za 4.083 Kč bez DPH, tedy 4899 Kč s DPH.

Vzhledem k tomu že základní cena Amazon Kindle 3 je v USA 139 dolarů = tedy nějakých 2620 Kč. K tomu DPH 20% = 3.144 Kč + clo (vůbec netuším, kolik by to dělalo). Také jsem si říkal, že když to koupím na Alza.cz, tak alespoň nebudu mít problém s reklamací atd.

Hlavním důvodem proč jsem se do toho nakonec nepustil, je to, že Alza.cz neměla žádný Kindle 3 na skladě. Nejbližší termín dodání byla asi za 14 dní. A musím říci, že svého rozhodnutí koupit si Amazon Kindle 3 přímo z eshopu v USA jsem nakonec vůbec nelitoval.

Koupě Amazon Kindle 3 z USA ta 2990 Kč!

Druhý Kindle 3 jsem si objednal stejně jako ten první. Jen tentokrát jsem vynechal kožené pouzdro. Takže jsem si koupil jen obyčejný Kindle 3 s Wi-Fi (3G verzi bych asi na nic nevyužil). Dopředu jsem počítal s tím, že budu muset zaplatit clo a DPH, ale co se dá dělat.

Při nákupu na Amazon se mi zobrazila tato cena:

  • Kindle Wireless Reading Device, Wi-Fi, Graphite, 6″ Display with New E Ink Pearl Technology [Includes USB Cable for Charging. For International Shipme =139 dolarů
  • Shipping & Handling = 20,98 dolarů
  • Celkem tedy = $159.98 (z karty se mi strhlo nějakých 2990 Kč)

Amazon Kindle 3 = doručeno za 6 dní

Oproti prvnímu nákupu Amazon Kindle 3, to tentokrát trvalo o něco déle. Na odeslání zásilky jsem musel čekat asi 3 dny. Další tři dny se zobrazovalo očekávané datum, kdy bude zásilka odeslána. Během víkendu pak balík putoval z USA, do Německa, a v neděli večer byl v Praze.

V pondělí ráno (cca v 10:00) pak dorazil kurýr UPS  do kanceláře kam jsem si nechal Kindle poslat. Poměrně hodně mě to překvapilo. Po minulé zkušenosti, kdy jsem před doručením musel vyplňovat několik papírů, včetně celního prohlášení atd., jsem čekal podobné papírování i nyní. Navíc jsem měl za to, že po mě budou chtít jak clo, tak i DPH. A ono nic.

Nákup Amazon Kindle 3 z USA se pořád vyplatí!

Takže suma sumárum, buď jsem zameškal nějaké informace o tom jak je to s nákupem ze zahraniční, nebo si to Amazon zařídil nějak jinak. Ale prostě a jednoduše, Amazon Kindle 3 se dá přímo z eshopu Amazon v USA koupit ještě pohodlněji než v roce 2010. A neplatí se žádné DPH, clo nebo další poplatky.

Takže všem kdo uvažují o nákupu Amazon Kindle 3 třeba na Alza.cz nebo z jiného českého eshopu  za cenu skoro 5.000 Kč musím říci jediné, jste blázni! Platit skoro 2000 navíc? To se nevyplatí.

Amazon Kindle 3 se dá pohodlně, bez zbytečného papírování a bez zbytečných poplatků koupit přímo z webu amazon.com za necelých 3000 Kč!