Rána z milosti pro Sazku, aneb konec státní loterie v Čechách

Česká státní loterie SAZKA už má několik týdnů na mále. Ránu z milosti ji zřejmě na konci minulého týdne zasadili mobilní operátoři. Tohle už SAZKA jen tak nerozdýchá. Kdo další si „kopne“ do živé mrtvoly, a kdy začne její porcování?

Proč by Sazku mělo ohrozit rozhodnutí mobilních operátorů

To, že SAZKA provozuje svoje terminály snad v každé trafice, obchodě nebo na poštách, ví asi každý. Kromě sázení, je přes terminály možné kupovat vstupenky, nebo právě dobíjet kredit pro mobilní telefony. I když se to může zdát jako minoritní, pro Sazku to je určitě důležitý zdroj příjmů. Za dobíjení kreditu do mobilů totiž každý rok přes terminály protečou miliardy

  • V roce 2007 = 10,9 miliardy
  • V roce 2008 = 10,6 miliardy
  • V roce 2009 = 9,6 miliardy

I když objem peněz za dobíjení kreditu do mobilu v posledních letech spíše klesá, pokud beru do úvahy čísla z roku 2009, tak to pořád dělalo nějakých 26 miliónů denně.  (více viz třeba motejlek.com, mimochodem tento web vřele doporučují všem, kdo se zajímají o dění v české ekonomice)

Nevím, jakou provizi si od operátorů za tuto službu SAZKA bere, asi to budou jen malá procenta. Ale určitě to je velmi dobrý zdroj provozního kapitálu. Peníze má od lidí SAZKA hned a operátorům je určitě posílá později.

SAZKA už je bez peněz?

Vzhledem k tomu, že už předtím měla SAZKA problémy sehnat peníze:

Někteří provozovatelé terminálů jí přestali odvádět platby kvůli tomu, že mají u sazky složené vysoké kauce za terminály a mají obavy, že už je neuvidí, tak si vybrané peníze ponechávají a zúčtovávají je oproti složeným zálohám.(viz třeba web mediar.cz, opět doporučuji všem, kdo se zajímají o česká media a dění kolem nich)

Tip na článek:  Jak zachránit smazaná data

A vzhledem k insolvenci také moc nehrozí, že by sazce půjčila nějaké banka nebo že by sehnala peníze někde jinde.

Tak velký výpadek provozního kapitálů by měla problém ustát i zdravá firma. A pro Sazku, která je až po uši v problémech, to asi bude opravdu ta příslovečná poslední rána.

Přestávají lidé sázet?

I když oficiální čísla bude znát jen vedení Sazky, moc bych se nedivil, kdyby jim za poslední měsíce podstatně poklesl objem sázek. O situaci Sazky se mluví už hodně dlouho, a ve všech médiích. Od Novy, až po seriózní média. Díky reportážím na Nově tak určitě znervózněli i běžní lidé, kteří patří mezi typické klienty sazky. V různých anketách, kde lidé odpovídali na otázku, jestli by si u sazky vsadili, jsem viděl docela dost odpovědí těch, kdo dříve sázeli, ale nyní přestali. Protože se bojí, že nedostanou výhru.

SAZKA a insolvence

Na konci minulého týdne se také objevila zpráva, že soud odvolal insolvenčního správce. To sice na první pohled může vypadat jako dobrá zpráva, ale není. Vrchní soud sice odvolal insolvenčního správce, ale pouze z formálních důvodů. A také nedovolil Sazce disponovat s prostředky.

Navíc hned v pátek se objevily zprávy, že nový návrh na insolvenci zřejmě podá člen představenstva. Podle Aktuálně.cz by návrh na insolvenci (tedy faktické přiznání že SAZKA končí) by měl podat místopředseda představenstva Roman Ječmínek. V pondělí 21. Března by se mělo sejít na mimořádné schůzi představenstvo sazky a celou situaci řešit.

Ale ono už asi není moc co řešit. Za pár týdnů bude mít SAZKA nového majitele, nebo si jí začnou rozebírat supi, kteří kolem ní už krouží.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *