O půjčkách se nejčastěji mluví v souvislosti s tzv. dluhovou pastí. Ale při zodpovědném zadlužování žádné podobné riziko hrozit nemusí. Možná to nevíte, ale letos narostly spotřebitelské půjčky o 15 miliard oproti roku předcházejícímu. Zajímá vás, podle čeho si typický zájemce půjčku vybírá?

Kritéria pro výběr první půjčky máme přísná. A to je dobře. Nenecháme se nalákat na vějičku a dobře počítáme.

Když si bereme první půjčku…

Podle aktuálního průzkumu České bankovní asociace (ČBA) má každý pátý Čech alespoň jeden úvěr. Často si půjčujeme na dlouhodobě užitné věci, jako např. automobil nebo domácí spotřebiče. Naopak půjčky na dovolenou či dárky k Vánocům pomalu, ale jistě ustupují.

Pro svůj první „pokus“ – a nezáleží na tom, zda jde o peníze před výplatou nebo třeba o leasing – se poohlížíme po produktu s nulovým úrokem. Ne vždy si však dáváme pozor i na ostatní poplatky, s půjčkou spojené. Chcete-li vědět, jaké množství peněz doopravdy z kapsy vytáhnete, pak vždy sledujte tzv. RPSN, které dokáže procentuálně vyjádřit, kolik peněz navíc ve skutečnosti zaplatíte.

Tip pro čtenáře: Pokud nevyjdete s penězi, vyzkoušejte peníze před výplatou.

Bezpečné úvěry a jak je poznat

Proto se nebojte použít nejrůznější internetové kalkulačky a srovnávače a vyberte si nejlepší půjčku přesně podle svých potřeb. Značně důležitou otázkou je však výše splátek. Ta sama o sobě ovšem až tak důležitá není (odvíjí se od toho, jak vysokou částku jste si půjčili a jak dlouho ji hodláte splácet). Mnohem důležitější je její porovnání s vašimi aktuálními příjmy. Všeobecně platí, že splátky by neměly přesáhnout pětinu vašeho rodinného rozpočtu. V takovém případě hovoříme o bezpečné půjčce, cokoliv dalšího je už nepřiměřené riziko.

Tip na článek:  Půjčka bez rizika je připravena pomoci, stačí vyplnit krátkou žádost

Ze všeho nejdříve si proto sepište na papír všechny svoje příjmy a výdaje a teprve poté zjistěte, co si můžete dovolit. Jedním z velmi dobrých srovnavačů je například www.navigatoruveru.cz. Jeho použití je zdarma a najdete tu opravdu všechny prověřené bankovní i nebankovní poskytovatele půjček v ČR. Stačí jen kliknout a vybrat si tu svou.

Češi a půjčky – jsme na tom líp, než se všeobecně tvrdí
stevepb / Pixabay
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *