Kdo šetří, má za tři!“ – alespoň tak praví jedno známé české přísloví. Tvořit si finanční rezervu bylo, je a bude vždy žádoucí. Nikdy totiž dopředu nemůžeme vědět, co nás v nejbližší i vzdálené době čeká. I když si tuto skutečnost uvědomujeme, jen málokdo má dostatečnou finanční rezervu, která by pokryla výdaje přesahující hranici několika měsíců.

Z tohoto důvodu bychom měli se spořením začít pokud možno co nejdříve a stejným směrem vést také své ratolesti. K výuce finanční gramotnosti mohou skvěle posloužit právě pokladničky. Kam až sahá historie nádob, které měly sloužit k úschově cenností? To vám prozradíme na následujících řádcích.

Kde se vzaly, tu se vzaly – pokladničky

Spoření na horší časy není pouze dominantou lidského pokolení, ale také zvířat. Jen si vybavte obrázek veverky, sysla nebo křečka. Často tato zvířátka uvidíte s torbami plnými oříšků, semínek a dalších cenností, které si uschovávají na horší časy. A stejně tak se choval od počátku člověk. Nejdříve uschovával cenné nástroje, později potraviny, poté mince a nejrůznější druhy kovů. K jejich úschově pochopitelně nesloužily pokladničky v podobě, v jaké je známe dnes, ale nejrůznější druhy keramických nádob a dřevěných truhlic.

Tip na článek:  Raz, dva tři a jste oddluženi!

Dnes mají kasičky a pokladničky spíše funkci symbolickou, i přesto jsou však skvělou pomůckou při výuce finanční gramotnosti od nejútlejšího věku.

Ať kouzlo pokladniček nevyprchá

Ten zvonivý cinkot dopadu mince na dno pokladničky je i v dnešní jednoduše nenahraditelný a proto mají pokladničky stálé své místo v českých domácnostech. S největší pravděpodobností i vy vlastníte nějaké to keramické či skleněné prasátko nebo kasičku v podobě sovy či rybky. Jednoduše máte doma něco, co vám nutnost spořit si neustále připomíná.

Pokud žádnou pokladničku nevlastníte, nahlédnete do e-shopu Keramika Andreas, kde na vás čeká velké množství ručně vyráběných keramických pokladniček a kasiček nejrůznějších tvarů a barev.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *