Vůně do auta – druhy vůní a důvody, proč je používat

Vůně do auta se staly neodmyslitelnou součástí našeho života. Proč byste měli trávit čas v uzavřeném prostoru, kde je cítit benzín, pot a v zimních měsících i promáčené koberečky, které se nedaří dokonale vysušit?

Proč si z cesty autem neudělat příjemný zážitek a z interiéru vašeho vozu oázu klidu přesně v duchu aromaterapie?

Vůně do auta zlepšují soustředění na jízdu

Vůně přes čichové receptory působí na limbický systém v mozku a ovlivňují emocionalitu člověka. Vyvolávají libé i nelibé pocity, vzbuzují asociace a podporují kreativitu. Dokonce mohou ovlivňovat i soustředění, snižovat nervozitu a úzkost.

To vše je na cestách nesmírně důležité. Jako řidiči byste měli být klidní, soustředění, příjemně emočně naladění. Pozorní a schopní řešit nenadálé situace.

Vůně do auta má prostor osvěžit příjemným aroma a překrýt pachy. Nemá být příliš intenzivní, ve velké koncentraci může vyvolávat bolesti hlavy, někdy i nevolnost. Má být nenápadným a přirozeným doplňkem, jemným pozadím, které neruší.

Vůně do auta – základní typy

visačky

Jde například o již klasické a velmi oblíbené parfémované stromečky, které vídáme pověšené na zpětném zrcátku. Ale existují i jiné tvary, vzory, nebo to mohou být třeba pytlíčky s vonnými kuličkami.

K výhodám patří nízká cena. Nevýhodou je nerovnoměrné rozptylování auto vůně, kratší výdrž a nemožnost regulace intenzity vůně. Ta je po rozbalení příliš silná. Někteří řidiči to řeší tak, že stromeček nechají v obalu a postupně jej vždy po několika dnech o kousek vytáhnou.

osvěžovače do ventilace

Vonný clip jednoduše zacvaknete do ventilační mřížky, vůně se uvolňuje proudem vzduchu. Intenzitu vůně regulujete výkonem klimatizace, některé osvěžovače mají i vlastní regulátor. V poslední době jsou velmi oblíbené tvary panáčků, jsou originálním a neotřelým designovým doplňkem interiéru vozu.

Tip na článek:  Kvalitní uhelné brikety se obejdou bez jakýchkoliv pojiv

Výhodou je rovnoměrné rozptýlení vůně celým interiérem auta díky proudícímu vzduchu. U některých typů je možnost vyměnitelných náplní, které se dají dokupovat. Nevýhodou je kratší výdrž, cca jeden až dva měsíce.

vůně v plechovce

Voňavka do auta, kterou jsou napuštěné bloky lisovaného lnu uzavřené v hliníkové plechovce. Tu můžete umístit pod sedadlo nebo do držáku na nápoje. Jsou v nich použity přírodní vonné esence.

Výhodou je dlouhá výdrž, až 3 měsíce, a možnost snadno regulovat intenzitu vůně otočením víčka na plechovce. Nevýhodou je, že vůně je i při nastavení víčka na nízkou intenzitu velmi pronikavá, a to při delších cestách může být nepříjemné.

osvěžovače vzduchu ve spreji

Jde o klasické osvěžovače s rozprašovačem, podobné těm, které třeba používáte doma. Hodí se k rychlému provonění auta.

Výhodou je, že jimi můžete provonět interiér vždy, kdy je potřeba, a v intenzitě, která vám vyhovuje. Jsou vyrobené na vodní bázi, nezanechávají skvrny na čalounění. Nevýhodou je, že se vůně neuvolňuje postupně a musíte ji obnovovat.

závěsné vůně ve flakonech

Současný hit v oblasti designových vůní do auta. Jde o závěsné skleněné flakónky s vonnou esencí, která se uvolňuje do interiéru vozu přes nasákavou dřevěnou zátku, která slouží jako difuzér.

I přes silnou koncentraci náplně se do interiéru vozu uvolní přesně takové množství vůně, které vám bude příjemné. Intenzitu můžete regulovat délkou doby naklopení lahvičky. Taková vůně do auta vám vydrží až 4 měsíce.

Milovníky nenápadné elegance a vytříbeného stylu jistě osloví krásný, vkusný design kombinace skla a dřeva, na výběr je mnoho barevných variant.

Která vůně je vám příjemná? To vždy záleží jen na vašem osobitém vkusu. Vyberte si vůni do auta, která podtrhne vaši osobnost a s níž se každá cesta stane neopakovatelným zážitkem.

Velký výběr moderních vůní do auta najdete na stránkách www.poznani-knihy.cz

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *