Podnikat na volné noze, to je sen nejednoho člověka. V současné době takových lidí opravdu v Česku přibývá, lidé si chtějí budovat své sny, nechtějí budovat sny někoho jiného. Registrují se proto jako OSVČ a zkouší své štěstí. Pravdou však je, že řada osob samostatně výdělečně činných si není přesně jistá tím, co musí a nemusí mít vyřešené a co musí a nemusí splňovat. Zapomínají hlavně na BOZP, které se na ně také vztahuje.

Mnohé osoby samostatně výdělečně činné se domnívají, že na ně bezpečnost práce neplatí. Jenže takzvané BOZP platí i na ně a i o ni musí mít BOZP vyřešené. Nabízí se otázka, co to BOZP je? V praktickém pojetí se jedná o soubor technických, organizačních a také výchovných opatření, která při správné realizaci vytváří podmínky k tomu, aby se snížila pravděpodobnost ohrožení nebo poškození zdraví na naprosté minimum.

V České republice existuje několik předpisů, které je třeba akceptovat a podle kterých je třeba se řídit. Stěžejním předpisem je zákoník práce, v němž jsou uvedené požadavky týkající se BOZP kladené jak na zaměstnance, tak na zaměstnavatele.

Tip na článek:  Invalidní vozíky k prodeji i zapůjčení

Jak se dělí OSVČ

V zákonech není přesně definována OSVČ, ale je spíše rozdělená na dvě skupiny, a sice na OSVČ bez zaměstnanců a OSVČ se zaměstnanci (čili také na fyzické osoby, které sami pracují, a na fyzické osoby, které provozují samostatně výdělečnou činnost).

Co se týče OSVČ bez zaměstnanců, tito lidé mají BOZP trochu jednodušší. Odpovídají totiž jenom sami za sebe a zpovídají se sami sobě. Musí však dodržovat požadavky předpisů BOZP, které stanovuje zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

A co se týče OSVČ se zaměstnanci, pro ně platí stejné povinnosti jako pro právnickou osobu. OSVČ, která má zaměstnance, musí plnit stejné požadavky vyplývající z platné legislativy, jako je tomu u zaměstnávajících subjektů.

Raději to přenechte odborníkům

Abyste se však do toho nezamotali a spíše si neuškodili, doporučujeme se obrátit na firmu Extéria, která vám s BOZP i PO poradí. Nejen na internetu najdete mnoho referencí, recenzí a zkušeností klientů, kteří s firmou spolupracovali nebo kteří stále využívají jejích služeb.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..