Základním kamenem vybavení dnešního obývacího pokoje bývají kvalitní LCD obrazovky, které již nejsou vázány na klasické stolky pod televizi. Častěji se můžeme setkat s jejich připevněním rovnou na stěnu. Okolní stolky, skříňky a knihovničky pak mohou plnit jen klasickou úložnou funkci. Pokud i vy přemýšlíte nad pořízením nové LCD obrazovky či jejím umístěním na stěnu vašeho obývacího pokoje, pak vás bude určitě zajímat, jak připevnění můžete docílit.

Současné trendy bytového designu velí připevňovat LCD obrazovky na stěnu místnosti. Důvodů pro to je mnoho, a to nejen estetických, ale také praktických. Umísťování televize na stěnu je vhodné pro moderní a stylový design vašich obývacích pokojů, pro celkové pohodlí a ušetření prostoru. K upevnění LCD obrazovky na stěnu se vám bude hodit držák LCD neboli držák obrazovky.

Co je to VESA Standart?
Při výběru držáku na vaši LCD obrazovku se vám bude hodit i znalost pojmu VESA Standart, který se také označuje jako VESA norma. Jde o celosvětově uznané a uznávané označení pro standardní montáž obrazovek a monitorů. Tato norma platí pro montáž LCD obrazovek, plazmových obrazovek, LED obrazovek, OLED obrazovek, 3D televizorů a monitorů.

Pokud bychom měli VESA Standart popsat jednoduše, pak můžeme říci, že jde v podstatě o 4 otvory se závitem na zadní straně televizoru či monitoru, zkrátka řečeno obrazovky. Díky těmto otvorům se závity a šroubům se obrazovka následně uchytí k držáku, stojanu či televiznímu stolku.

jak-zjistim-VESA-standart-televize

Jak vybrat držák podle VESA Standart?
VESA Standart nám vlastně říká, jaký držák bychom měli co do velikosti k dané obrazovce pořídit. V tom nejsnazším případě bude velikost VESA Standartu uvádět sám výrobce na obrazovce. Pokud zde však velikost neuvádí, pak není nic jednoduššího, než vzít obyčejný metr a velikost si zjistit sami.

Jak již bylo řečeno, budete k tomu potřebovat krejčovský či jiný metr. Metrem pak změříte vodorovnou vzdálenost mezi otvory se závitem a následně i svislou vzdálenost mezi těmito otvory. Rozměry si přepočítejte na milimetrovou vzdálenost, pokud jste vzdálenost v milimetrech rovnou neměřili. Výsledná čísla představují hodnotu VESA Standartu.

Tip na článek:  Luxus na podlaze? Díky našim tipům si ho můžete dopřát i vy

Pokud například vodorovně naměříte 40 centimetrů, v přepočtu tedy 400 milimetrů, a svisle 20 centimetrů, v přepočtu tedy 200 milimetrů, pak je výsledná hodnota VESA Standart 400×200 mm.

A právě díky VESA Standartu snadno zjistíte, jaký držák je pro vaši televizi ten nejvhodnější. U jednotlivých nabídek držáků byste se měli sejít s informací, která uvádí maximální velikost VESA Standartu.

drzak-tv-lcd-NB-SP400

S jakými držáky se můžeme setkat na trhu?
Nyní se pojďme podívat, s jakými držáky obrazovky se můžeme na trhu vůbec setkat. Vybírat můžete z fixních, sklopných, otočných nebo stropních držáků. Každý z nich se samozřejmě vyznačuje různými vlastnostmi.

Fixní držáky jsou také označovány jako pevné držáky. Díky nim si můžete obrazovku zavěsit na stěnu, nebudete však mít další možnosti manipulace, jako je náklon nebo otočení do stran. Na druhou stranu vynikají fixní držáky velkou nosností.

Dalším typem jsou sklopné neboli náklopné držáky, díky kterým si zavěsíte obrazovku na stěnu a následně si můžete upravit úhel náklonu. Obrazovku však nemůžete otáčet do stran.

Třetím typem jsou otočné, nebo také sklopné a kloubové držáky, díky kterým si budete moci monitor nastavit do vámi požadované polohy. A posledním typem jsou stropní držáky, které umožňují připevnit televizi ke stropu a následně s ní manipulovat, otáčet a naklánět ji.

lcd-drzak-sklopny-NB-C2T

Kde můžete držák obrazovky sehnat?

fiber-mounts_1252631Držáky na obrazovky nabízí společnost Fiber Mounts s. r. o., která na trhu působí od roku 2008 a která se zaměřuje výhradně na televizní držáky a stojany. Setkáte se u nich se širokou nabídkou. Zboží je navíc vedeno skladem, takže vám bude doručeno do 24 až 48 hodin. Společnost se zaměřuje na odborné poradenství, maloobchodní i velkoobchodní prodej. Předností jsou výhodné ceny.

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *