wine, red wine, white wine

Víno je symbolem odpočinku a dobré nálady. Už jen proto, že se popíjí při samých příjemných příležitostech, jako jsou oslavy, výročí, svatby a spousta dalších. A jaké si dát?

O víně se také říká, že je v něm pravda. Ano, to je skutečně pravda. Po dvou skleničkách vína na sebe mnohdy prozradíme věci, které by ve střízlivém stavu zůstaly nevyřčené. I proto platí, že jakýkoliv alkohol, a víno nevyjímaje, bychom měli konzumovat obezřetně.

Jaké si dát?

Abychom se ale vrátili k otázce vznesené v titulku tohoto článku. Skutečně nejlepší víno je takové, které vám chutná. Nenechte se proto svazovat tvrzeními, že bílé víno se hodí k bílým masům a červené víno k těm červeným. Tak tomu, jak vám ostatně potvrdí i řada someliérů, není. Jak to tedy je?

Záleží na teplotě

Výběr vína totiž záleží na spoustě jiných faktorů. Spolu s našimi chuťovými preferencemi a náladou se třeba jedná o teplotu, v níž ho servírujeme. Zatímco horké letní dny přímo svádějí k popíjení vychlazeného bílého vína, na zahřátí si dáme spíše to červené. Svou roli ale hraje také příležitost, při které víno pijeme. Například k oslavám patří šampaňské a sekty. Konec léta a začátek podzimu zase symbolizuje burčák. A dezerty perfektně doplňují mírně nasládlá dezertní vína.

Tip na článek:  ORAVA LR-100 odstraňovač žmolků

Víno a zdraví

O červeném vínu se navíc dlouhá léta tradovalo, že je díky obsahu látky resveratrol pro zdraví prospěšnější. Jako příklad se uváděli Francouzi, kteří se právě díky pověstné sklence vína denně dožívají vysokého věku. Na tom se ale podle posledních vědeckých výzkumů víno nepodílí. Jeho pravidelná konzumace věk prý naopak snižuje. Umírněná konzumace vína uvolňuje a snižuje hladinu škodlivého stresu, který stojí za vznikem řady zdravotních problémů včetně rakoviny.

Kde víno nakupovat

Pro opravdu kvalitní víno se nechodí do supermarketu, ale do vinařství, nebo do specializovaných prodejen (například Víno & destiláty provozovanou společností VD Vinotéky s.r.o.). Zde seženete ta nejkvalitnější vína, která současný trh nabízí.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *