Vynalézat něco nového je úctyhodnou a chvályhodnou činností, která si zaslouží chránit před zneužitím. Výtvory a produkty s originálním názvem a skvělým postavením na trhu jsou zranitelné a velmi často se stávají předmětem zneužívání. Pojďme se proto společně podívat, jak své vynálezy ochránit.

Právo duševního vlastnictví

Snad každý někdy v životě slyšel o pirátství, padělání či plagiátorství. Snad každý si dokáže představit, že ani jeden z těchto pojmů se nepojí zrovna s bohulibou činností, ba naopak snad každý ví, že pirátství a plagiátorství jsou stejně jako padělání nelegální. Avšak již menší počet lidí si dokáže tyto pojmy spojit s nějakou právní oblastí, jejímž prostřednictvím je možné ochránit svůj vynález před výše uvedeným paděláním, pirátstvím či plagiátorstvím. Jedná se o právo duševního vlastnictví, úžeji také patentové právo. Patentové právo není ničím neobvyklým či výjimečným, jde o právo, s nímž zcela běžně přicházíte do interakce. Jeho hlavním cílem je ochránit vaše výtvory a vynálezy skrze patenty. Včetně patentů však do oblasti práva duševního vlastnictví spadá i ochranná známka, autorské právo, užitné vzory či označení původu výrobků.

Tip na článek:  Event agentura, aneb továrna na srandu

Patent

První velkou oblastí práva duševního vlastnictví je však již zmíněné právo patentové, které představuje jakousi rozšířenou ochranu v oblasti práv duševního vlastnictví. Patenty, jež jsou předmětem či ochranným prostředkem této oblasti, jsou ve své podstatě dokumenty stvrzující výhradní právo držitele na využívání vynálezu, a to na určité časové období (20 let). Patent je tedy jedinečný vynález, jenž je výsledkem vaší tvůrčí činnosti a který si necháte patentovat. Pro získání patentu a pro ochránění vašeho originálního vynálezu stačí podat žádost o registraci na patentový úřad.

Ochranná známka

Elionas / Pixabay

Druhou významnou oblastí pak představují ochranné známky, které jsou schopné identifikovat výrobek konkrétního výrobce, odlišit jej od jiných výrobků jiných výrobců a ochránit tak originální a původní označení tohoto výrobku. Skrze ochrannou známku může společnost získat skvělé postavení na trhu, popřípadě toto své postavení upevnit. K získání ochranné známky vám postačí registrace u příslušného úřadu (ochranná známka – cena v podobě poplatku úřadu).

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..