Paddleboarding známý také jako SUP můžete v současné moderní podobě vidět na vodě už asi 10 let. Ačkoliv paddleboard není stále tak rozšířený jako je např. jízdní kolo, začíná si ho všímat stále více lidí. Téměř každá vodní plocha se dá využít pro jízdu na paddleboardu.

Rychle se rozvíjející návrhářský a výrobní průmysl se soustředil právě kolem tohoto všestranného vodního sportu. Paddleboardové prkna jsou nyní k dispozici v široké škále velikostí, stylů a cenových rozmezích. Existují speciální paddleboardy určené pro vodní rekreaci, na řeku, jezero, oceán, závodní sup, rybářské paddleboardy, na jógu nebo turistické SUP na delší vzdálenosti.

Výhody paddleboardingu

Paddleboarding představuje skvělé kardio cvičení a zároveň pomáhá s odbouráváním stresu. Mezi nejčastěji uváděné výhody tohoto sportu patří posílení vnitřních svalů kolem středu těla. Křivka učení je u paddleboardingu velmi snadná, takže po krátké době dochází i ke zlepšení celkové kondice.

Při jízdě si nezapomeňte vychutnat i výhled pod hladinu na podvodní život. Při pohledu směrem k obzoru se zase můžete cítit jako objevitel nových zemí a míst, která zatím lidé neviděli. Zvlášť při jízdě po řekách se můžete dostat do nedotčených míst, která nejsou ze břehů přístupná.

Se znalostí místních vodních a povětrnostních podmínek a bezpečnostních opatření je paddleboarding bezpečnou aktivitou pro lidi všech věkových kategorií, velikosti a fyzické zdatnosti. Mnoho profesionálních sportovců používá právě paddleboard pro doplnění svého tréninku.

Zábavu na paddleboardu si užije celá rodina. Počáteční investice do koupě paddleboardu vám přinese spoustu let nízkonákladového zážitku při pobytu venku. Ačkoliv se počáteční investice může zdát vysoká, už zde neexistují žádané průběžné náklady. Pro jízdu vás stačí vodní plocha.

Začínáme s paddleboardingem

Pokud vás tento nový sport zaujal je jaro a léto ideálním obdobím pro začátek. K dispozici máte velké množství paddleboardů vhodných pro začínající padlery. Obecně platí, že pro začátečníky jsou vhodné paddleboardy o šířce 76 cm a větší. Rozhodovat se můžete i mezi tzv. pevnými paddleboardy z uhlíkových vláken nebo nafukovacími paddleboardy, které jsou vyrobeny z odolného plastu.

Tip na článek:  Dětská hřiště a pískoviště pro bezpečné hraní

Výhodou nafukovacích paddleboardů je možnost složení do jednoho batohu, který si pak snadno můžete vzít např. i do letadla nebo do kufru auta. Složit se dá nejen nafukovací paddleboard ale i veslo. Další rady k výběru paddleboardu najdete v článku: Jak vybrat paddleboard

Veslo na paddleboard

Jde o druhou nejdražší položku, kterou budete potřebovat. Opět záleží, zda půjde do pádla vyrobeného z karbonu – tj. velmi lehké, pevné ale dražší nebo zda zvolíte pádlo z levnějšího materiálu.

Při výběru pádla opět obecně platí, že by mělo být o 10–16 cm delší, než je vaše výška.

Záchranné vesty – osobní floatační zařízení

Na některých vodních plochách je paddleboard klasifikován jako plavidlo. V tomto případě je pak vyžadována záchranná vesta, která se vyplatí zvlášť při pádlování na řece. Nosit klasickou těžkou záchrannou vestu už není nutné. Výrobci vyrábí speciálně pro paddleboarding a další vodní sporty pohodlnější a menší vesty, které plní svou funkci a zároveň se v nich můžete dobře hýbat.

Leash – vodítko na paddleboard

Při pádu z paddleboardu do vody se vám může velmi snadno stát, že než se vzpamatujete upluje vám prkno dost daleko, zvlášť na vlnách a ve větru. Proto se při jízdě na paddleboardu používá tzv. vodítko, které je připoutané ke kotníku a k prknu. S tímto drobným pomocníkem se vám pak nemůže stát, že se ocitnete vyčerpaný na vodní hladině daleko od břehu a bez prkna v dosahu.

Bezpečnostní doporučení zní: Vždy používejte vodítko!

Půjčovny paddleboardů

Pro ty, kterým se počáteční investice za paddleboard a vybavení může zdát velká máme dobrou zprávu. V současnosti není obtížné využít některou z půjčoven paddleboardů v ČR, které najdete buď přímo u vodní plochy nebo můžete využít prodejce, který to nabízí.

Jedním z nich je specialista na vybavení pro vodní sporty MysticStore.cz, který půjčuje paddleboardy v Brně, stačí ve vyhledávači zadat – půjčovna paddleboardů brno.  Nejen, že si můžete prkno půjčit v Brně ale nafukovací paddleboard lze zaslat na adresu po celé ČR. Ceny za půjčení paddleboardu začínají od 100,- Kč.

Na paddleboardy k zapůjčení i na nové modely se můžete podívat i přímo na Showroomu Mystic v Brně nebo v Praze. Více informací na www.mysticstore.cz

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *