Velikonoční svátky se, stejně jako Vánoce, slaví po celém světě. Tradice a zvyky se různí, ale význam zůstává v zásadě stejný. Pro některé se Velikonoce nesou ve znamení vítání jara, pro studenty navštěvující v naší škole pomaturitní studium angličtiny a němčiny jsou ve znamení prázdnin, pro věřící jsou pak oslavou znovuzrození Ježíše Krista. Současné velikonoční zvyky a tradice v různých zemích mají původ v dávných dobách a vychází z mnoha kulturních zvyklostí, pověr a pranostik.

Oslavy nejvýznamnějších křesťanských svátků tak nemají ve všech zemích ani zdaleka stejnou podobu.

Jak vypadají tyto svátky u nás? V menších městech a na vesnicích o velikonočním pondělí hoši v České republice i na Slovensku obchází dům od domu a mrskají ženy pomlázkou, za což si (v minulosti) vysloužili malované kraslice.

Když jsme se v našem malém průzkumu ptali našich hochů navštěvujících pomaturitní studium, dozvěděli jsme se, že v současnosti mladíci namísto kraslic nepohrdnou zejména ochutnání domácí pálenky či dobrého vína. A je veselo! Na východním Slovensku jdou s tradicemi ještě dál a dívky se zde skutečně polévají studenou vodou nebo se koupou v potoce, což má zajistit nejen svěžest a energii, ale taky plodnost.

A jelikož jsme Jazyková škola Brno PELICAN, a ví se o nás, že jsme všeobecně velmi zvědaví a zvídaví, ve spojení s vyučovanými jazyky jsme neváhali podívat se kolem světa na to, jak mohou velikonoční oslavy vypadat v jiných zemích.

Pojď se s námi dnes taky podívat, že kraslice či pomlázky nejsou po celém světě těmi nejtradičnějšími symboly „svátků jara“. A kdoví, třeba ve svých jazykových kurzech využiješ tyto znalosti právě Ty! Konverzačních témat přece není nikdy dost a kdo by rád nezaperlil tím, že ví, jak vypadají Velikonoce třeba na Filipínách!

Velká Británie, USA a Austrálie

A čím nejdříve začít než skvělým konverzačním tématem pro Tvé kurzy angličtiny. Chceš se v příští lekci blýsknout? Pak čti dál!

V USA jsou velikonoce spíše nenáboženský svátek. Americké rodiny se mimo návštěvy kostela sejdou u společných oslav, na kterých zdobí velikonoční vajíčka. Probíhá zde tradice hledání velikonočních vajíček, společná s Velkou Británii i Austrálií. Podle dětských říkanek byla vajíčka přes noc schovaná velikonočním zajíčkem.

Lov pokladů je spojen s veselou zábavou a setkáváním příbuzných i přátel. V Británii jsou královnou tradičně speciálně raženými mincemi senioři odměňováni za jejich práci pro společnost. Jedná se o významné ocenění, jehož tradice sahá až do 13. století. V Austrálii je pak Velký pátek jediným dnem v roce, kdy jsou na australském kontinentu zavřeny všechny obchody.

Tip na článek:  Jak je důležité míti.. jazykový certifikát!

Německo a Rakousko

V Německu liší tradice dle toho, v jaké části země se nacházíte. Tak třeba v Horní Lužici se konají tradiční velikonoční jízdy. Až stovky jezdců na koních v místních vesničkách zvěstují zprávu o narození Ježíše Krista. V Bavorsku je pak známé házení vajec přes střechu. Prakticky to vypadá tak, že jeden člen rodiny hází a druhý člen rodiny chytá na druhé straně. Tato tradice má stavení chránit před blesky.

Neotřelou tradicí v Německu je tzv. velikonoční oheň. Svezou se vánoční stromy, které se podpálí, což má za následek očištění se od znaků uplynuté zimy a přípravy na příchod jara. Tuto tradici si uchovávají na Bílou sobotu taky v Rakousku.

Taky zde zimu zažehnávají tradičními ohni, což se však nelíbí především ochráncům životního prostředí. V Rakousku taky místní věří, že když sníte vejce, které slepice snesla na Zelený čtvrtek, budete po celý rok šťastní a zdraví. Jinak tradici Zeleného čtvrtku dodržují podobně jako u nás – tedy sníst něco zeleného či si večer zajít s přáteli na zelené pivo, je téměř povinnost!

Navštěvuješ kurzy němčiny? Skočte si ve čtvrtek s kolegy z kurzu na zelené pivo a proberte u něj třeba další perličky týkající se německy mluvících zemí. Znalost reálií je neméně důležitá, jako znalost samotného jazyka!

Perličky na závěr

Tak třeba na Filipínách probíhají oslavy Velikonoc poněkud brutálně. Místní věřící se nechávají přibít (za přihlížení turistů) na kříž, který si sami přinesli. V Norsku jsou pak nějakým záhadným způsobem velikonoční svátky spojeny s detektivkami. Že by souvislost s pátráním po vajíčkách? Dokonce i potraviny jsou zde v tomto období potištěny detektivními příběhy!

V Řecku budeš mít příležitost potkat pouze na červeno obarvená vajíčka. Proč? Tato barva symbolizuje obnovu života a ukřižování Ježíše Krista. Jestliže budeš trávit svátky v Chorvatsku, připrav se na to, že Tě nějaký místní požádá o přiťuknutí si vajíčkem. Dle tradice – ten, komu zůstane skořápka celá, vyhrává. Taky v Chorvatsku jsou symbolem, stejně jako u nás, kraslice a pomlázky. Ty se tady však nepletou z vrbového proti, ale z větví olivovníku.

A jak budeš trávit Velikonoce Ty? My u PELICANa máme jasno. Budeme hodně odpočívat, hodně hodovat a vyhlížet jaro! Jsi v tom s námi?

Tvůj PELICAN

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *