Tvorbu e-shopu je v současné době možné zrealizovat i z naprosté nuly, když nemáte jakékoli předchozí zkušenosti s provozováním libovolného webu. Jaké jsou konkrétní možnosti a v čem tkví jejich přednosti?

Jak začít s vlastním e-shopem

Na úvod je potřeba předeslat, že i do podnikání jako takového se můžete pustit od začátku. Samozřejmě byste si měli před započetím samotné technické realizace alespoň v základu zmapovat trh a zjistit, jak je na tom vaše konkurence a co chtějí zákazníci. Od toho se významnou měrou bude odvíjet i konečná podoba internetového obchodu.

Pro potenciálního nakupujícího nesporně představuje klíčové vlastnosti přehlednost, důkladně popsané zboží, kvalitní fotografie či obrázky a viditelné informace o ceně a dostupnosti zboží. E-shop by tomu měl odpovídat.

Zejména těm, kteří plánují alespoň na počátku svou činnost ve velmi malém měřítku a chtějí podnikat i sami, lze doporučit jako nejvhodnější volbu pronájem eshopu. Finančně se jedná o nenákladnou alternativu, která přitom nabídne veškeré potřebné funkce spolu s rozhraním, které je přehledné pro obě strany, jak pro kupujícího, tak i pro prodávajícího z hlediska administrace. A to včetně designové šablony.

Zařídit si e-shop zdarma nebo raději pronajmout?

Stát vás bude takto předpřipravená platforma jen několik set korun. Dostanete přitom vše, co potřebujete, nemusíte se starat ani o instalaci. Kdyby vám později takové řešení nestačilo, e-shop lze snadno přesunout.

Tip na článek:  Dobře odváděná práce na zahradě? Vyberte si kvalitní zahradní nářadí

E-shop zdarma naproti tomu později může generovat neúměrné náklady, jakmile zjistíte, že přidat potřebnou funkci nebo jej přeprogramovat lze jen za vynaložení vysoké finanční částky.

K tomu je nutné přidat i zátěž časovou. Upravit e-shop do žádoucí podoby může trvat i několik týdnů a během nich samozřejmě není provozuschopný. Naproti tomu za e-shopy k pronájmu stojí většinou stabilní společnosti, které jejich vývoji věnovaly i několik let a průběžně ve své činnosti i pokračují.

S většinou běžných funkcí, navíc uzpůsobených českému prostředí, se počítá předem, například s nutností dvojí sazby DPH. Kdo tak neplánuje rozjíždět společnost, se kterou po pár letech prudce expanduje, poskytne mu pronajatý e-shop plně profesionální alternativu.

Vytvoření e-shopu zdarma na bázi open source kódu s sebou navíc nevyhnutelně nese ještě jedno riziko v podobě nedostatečné úrovně zabezpečení. Řada z nich je také neúměrně náročná na provoz, proto se může stát, že vámi vybraná možnost na vašem hostingu ani nebude povolena.

Pamatujte navíc na to, že jakékoli problémy, včetně těch rázu technického, musíte v open source řešení zvládnout sami. V ceně e-shopového pronájmu je naproti tomu i technická podpora schopná tyto situace obratem řešit. V začátcích podobně oceníte i pomoc s marketingem.

Autor: e-shopové řešení Zoner inShop

Zajímavé příspěvky z rubriky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *