Gold Money Finance Financial Pen  - kvvmiass / Pixabay

Přemýšlíte nad tím, jak ušetřit z výplaty, ale přitom se nechcete nijak výrazně omezovat? Možná vám tato kombinace bude připadat jako nemožná, ale my vás přesvědčíme, že tomu tak rozhodně není. Stačí se totiž zaměřit na to, jak se svými financemi nakládáte. Komplexně, účelně a sebekriticky. Zjistíte, že plánování malých výdajů je stejně důležité jako velké investice.

Vše musí začít pečlivým rozborem

Ze všeho nejdříve si udělejte rozpočet. Pokud nevíte, jak na to, pak si jednoduše během jednoho nebo dvou měsíců pečlivě zapisujte všechny výdaje, které se ve vaší domácnosti otočí. A to opravdu všechny – i žvýkačky koupené na benzínové pumpě jsou důležité. Jakmile budete mít tento hrubý nárys hotový, přidejte k němu ještě nejrůznější pojištění apod., jež se platí ročně či čtvrtletně (a nemusela by se tedy v zapsaných výdajích promítnout).

Máte hotovo? Rozdělte všechny položky do jednotlivých kategorií. Může to vypadat třeba takto:

  • Bydlení (nájem či splátky úvěru, fond oprav atd.)
  • Jídlo (doma i v restauraci)
  • Zálohy na energie, vodu atd., účet za telefon
  • Další výdaje související s domácností – platby za svoz odpadu, automobil a vše okolo něj
  • Výdaje za školní pomůcky pro děti nebo nákupy věcí pro vás do práce
  • Oblečení
  • Drogerie a kosmetika
  • Výdaje za kulturu, volnočasové aktivity a sport
  • Osobní výdaje (nákup věcí pro radost, koníčky apod.)
  • Nečekané výdaje – nákup dárků, opravy spotřebičů apod.

Tím by však vaše úsilí skončit nemělo. Nyní rozdělte utracené peníze ve všech kategoriích na tzv. zbytné a nezbytné. Možná potom zjistíte, že jste za nejrůznější „sušenčičky a čokoládičky“ vydali skoro stejnou částku, jako za ovoce nebo zeleninu. Což je už určitě na pováženou.

Leckdy vám pomůže i vidět to všechno tzv. černé na bílém a uvědomíte si, kde děláte chybu. Nestačí jen vědět, že jsou vaše příjmy a výdaje v rovnováze (v tom lepším případě). Rezerva na horší časy se totiž vždy hodí.

Nečekejte, kolik peněz vám zbude – odložte si je ještě předtím

Obvykle šetříme z toho, co se nám na konci měsíce ukáže jako nadbytečné. To je ovšem chyba. Podvědomě se tak často chytíme do pasti. Snažíme se utrácet co nejméně, aby bylo k poslednímu měsíčnímu dni „co uložit“, ovšem po nějaké době vlastně nabudeme názoru, že si vůbec nic neužijeme a se vším přestaneme.

Ovšem určitá míra svobody ve financích je nezbytná. Udělejte to tedy jinak. Jakmile vám přijde výplata, tak si 10-20 % z ní okamžitě odložte stranou. Poplaťte vše, co je nezbytné a zbytek peněz využijte podle libosti. Ano, můžete je také odložit stranou a rychleji si tak našetřit třeba na lepší dovolenou. Ale stejně tak je můžete nechat v restauraci, v oblíbeném divadle nebo v obchůdku s modelářskými potřebami. A to bez jakýchkoliv výčitek.

Tip na článek:  Proč investovat do zlata? Důvodů je mnoho

Peníze uložené stranou naopak pasujte do role „rezervy, na kterou se nesahá“ – či jen v nezbytných případech. Pokud vám tedy některý měsíc příliš mnoho volných zdrojů nezbude, určitě se to nesnažte dohnat právě přes naspořené peníze. Naopak, chybí-li finance na důležité položky, bez váhání do rezerv sáhněte.

Investice se vyplatí až ve chvíli, kdy svůj rozpočet stabilizujete

Zpočátku může být těžké si na něco takového zvyknout. Motivace a touha po finanční nezávislosti bývá zpočátku silná a částky uložené mimo aktuální rozpočet domácnosti větší. Postupně se situace trochu zhorší, řeší se dlouho odkládané zbytné investice (například nákup lepšího spotřebiče, který slouží jako náhrada toho doposud plně funkčního, ale zastaralého) apod.

Vrhat se tedy hned v počátcích do nejrůznějších finančních produktů, jako jsou termínované spořicí účty nebo podílové fondy by tak byla chyba. Dejte si půl roku až rok na stabilizaci, a teprve poté se začněte poohlížet po nějakém výhodném investičním produktu k uložení volných prostředků.

Začínejte proto s klasickým spořicím účtem, například ING spořicím kontem. Jde o nejstarší moderní spořicí účet v ČR s inovativním bankovnictvím. Je zcela bez poplatků, a navíc máte ke svým penězům přístup kdykoli. Opět bez poplatků za převod. Můžete tedy mít svou rozpočtovou rezervu vždy po ruce, a zároveň ji zhodnocovat. Založíte ho online i po telefonu – aktuálně i s příjemnou finanční odměnou.

Jak najít další rezervy v rozpočtu?

Jakmile se vaše finanční návyky stabilizují, můžete v hledání svých slabých míst pokročit ještě dále. A kde začít? Nejlépe u přehodnocení svých osobních návyků. Tady více než kde jinde platí ono známé rčení pravící, že „halíře dělají talíře”.

Rádi snídáte po cestě ve své oblíbené kavárničce nebo bistru? Pak určitě máte skvělý přehled o tom, kolik vás tato kratochvíle stojí. Vzdejte se jí – třeba ne napořád, ale zkuste si jednou či dvakrát týdně udělat stejně dobrou snídani jako od profíků. Cena toastu se zeleninou a pomazánkou v domácí režii je podstatně nižší než na pultu. Tam navíc málokdy zůstane při nákupu jen u toastu, protože nějaká ta káva nebo dezert pro sladší start pracovní dne se vždycky hodí. Jestliže se dvakrát týdně překonáte, bude rozdíl mezi cenou vámi připravené snídaně a cenou té v bistru vaším rozpočtovým ziskem.

A ještě na jednu oblast se často zapomíná – zaměstnanecké benefity. Jde o nejrůznější poukázky, ale i domluvené slevy třeba na kulturní nebo sportovní akce. Udělejte si v nich přehled, často o ně totiž musíte požádat (např. na účetním oddělení), samy vám do náruče neskočí. Své výdaje na zábavu a odpočinkové aktivity se pak snažte sladit právě s tím, co nabízí váš zaměstnavatel. Uvidíte, že i položky v této kolonce rodinného rozpočtu se vám rapidně sníží, ale vy nebudete mít pocit, že se nudíte.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *