Víte, kolik dlužíte?

Možná si myslíte, že Váš finanční rozpočet je vyrovnaný. Nežijete od výplaty k výplatě, v bance máte na účtu pár korun do zásoby, možná i nějaké investice v některém z investičních fondů nebo v akciích. Nebo máte naopak hypotéku, kreditní kartu a přečerpaný kontokorent, ale pořád si říkáte, že své dluhy máte pod kontrolou.

To se ale bohužel pletete! Aniž byste si toho byli vědomi tak dlužíte minimálně 111 tisíc korun, pokud k tomu máte ještě zmíněnou hypotéku nebo kreditní kartu tak je to mnohem více.

Ptáte se, kde se tento Váš dluh vzal? Není to tak úplně pouze Váš dluh. Jedná se totiž o dluh nás všech, všech obyvatel české republiky. Všichni jsme si totiž vzali půjčku ve formě marnotratného utrácení rozpočtů. Tím že naše vlády generují každý rok větší a větší schodky tak nám náš dluh narůstá čím dál více.

Tím že si každý rok znovu půjčíme, tak se pochopitelně zvyšují i jen úroky z již existujících půjček. Možná to někteří z Vás zažili. Půjčili jste si u jedné banky, pak u druhé, pak u třetí a pak už jste si museli půjčovat jen na to, abyste byli schopni platit splátky. Ve výsledku to pak skončilo tak že už Vám nikdo nechtěl půjčit.

Tip na článek:  V čem jsou výhodné nebankovní půjčky bez registru ihned?

Tuto zkušenost má mnoho Čechů, ještě větší skupina lidí si uvědomuje, že cesta neustálého zadlužování nikam nevede. Když už si pak u bank půjčují na dům, auto nebo i dovolenou, tak vždy přemýšlí o tom, jak to zaplatí. Náš stát si ale takové otázky asi neklade.

Víte opravdu kolik dlužíte?

Podle aktuálních čísel činí výše českého státního dluhu 1.168.000.000 korun.  Podíl zadlužení české Republiky tak činí 30 – 40 procent HDP. Toto číslo na první pohled nemusí vypadat tak strašně. V evropské unii jsou i státy které dluží až 70 procent svého HDP (HDP = hrubý domácí produkt, ukazatel výkonnosti ekonomiky).  Rozdíl je ale v tom že u jiných států mají věřitelé větší důvěru v to, že budou schopni své dluhy splácet. Pokud u naší republiky nebudou mít investoři tuto důvěru, tak už nám prostě nepůjčí, nebo za nohem více peněz.

Bez půjček – byť i jen krátkodobých nemůže existovat žádný stát. Pokud by došlo ke zhoršené podmínek pro půjčky, vyvolalo by to další spirálu zadlužení, a museli bychom více platit na úrocích, tedy si i více půjčovat atd.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *