Wakeboarding je jedním z nejzábavnějších vodních sportů, který získává stále více na popularitě. Tak jako snowboarding překonal klasické lyžování, tak i wakeboarding překonal klasické vodní lyžování za člunem.

Co je to vlastně wakeboarding?

Často se popisuje jako směs snowboardingu, surfování a skateboardingu. Při wakeboardingu používáte pouze jedno širší prkno namísto dvou dlouhých lyží jako u vodního lyžování. Jezdec pro udržení se na wakeboardu používá gumové vázání a wakeboard řídí stejně jako snowboardista.

Wakeboarding může být na začátku trochu děsivý, ale jakmile získáte nějaké základy, zjistíte, že je poměrně snadný na naučení a extrémně zábavný. Klouzání po vodní hladině za člunem či vlekem se snadno může stát návykovým.

Může na wakeboardu jezdit každý?

Co se týče požadavků na zdravotní stav, u wakeboardu nemusíte být na úrovni jako vrcholový sportovec, nicméně určitá kondička je potřeba. Ovšem jedinou věcí, kterou budete opravdu potřebovat je smysl pro humor.

Při jízdě se budete pokoušet provádět různé gymnastické pohyby, abyste zabránili tomu, že spadnete do vody. Takže každý, kdo chce zkusit jízdu na wakeboardu musí být připraven na to, že bude mokrý a určitě se zasměje.

Wakeboarding se stal populárním i díky tomu, že při vlečení můžete využívat vleky, které dokážou obsloužit i velké množství zájemců o jízdu. Wake parky jsou umístěny zejména na jezerech, kde jsou k dispozici připravené trasy včetně těch pro pokročilé s celou řadou překážek a ramp. Na vodě se tak v jeden moment může pohybovat i více wakeboardistů.

Zdravotní výhody

Jízda na waku má celou řadu zdravotních a fitness výhod, zde je několik z nich:

  • Posiluje svaly ramen a nohou, přičemž většina fyzických požadavků na jezdce je soustředěna právě do těchto míst.
  • Zvyšuje flexibilitu rukou a nohou, protože jízda na wakeboardu vyžaduje hbitost.
  • Zlepšuje reakční čas a všestrannost díky náhlým změnám směru a polohy.
  • Rozvíjí koordinaci rukou a očí jezdce, aby zůstal po celou dobu vyrovnaný a soustředěný na trasu.
  • Zlepšíte se v plavání, protože ve vodě určitě skončíte více než jednou.
  • Zlepšuje duševní koncentraci a osvěží mysl od denních starostí.
Tip na článek:  Začínáme s wakeboardingem 

Začínáme s wakeboardingem

Než začnete, ujistěte se, že používáte správné vybavení. Nepoužívejte žádné profesionální wakeboardy ale raději zvolte model, který je určen pro začátečníky a více odpustí. Větší wakeboard s jednou nebo více ploutvemi vám pomůže s lepším manévrováním a je ideální pro začínající.

Při jízdě by vám neměla chybět ochranná helma a samozřejmě vesta, která vás při pádu udrží nad hladinou. Pokud chcete být ještě více v pohodě zvažte půjčení nebo pořízení vlastního neoprenu. Udrží vás v teple a chrání i před UV zářením hlavně když budete na vodě delší dobu.

Po jízdě

Jakmile skončíte může se vám hodit také pončo na vodní sporty. Pončo je vyrobeno z materiálu podobného froté ručníku, takže slouží i jako osuška. Zároveň vám pomůže vyřešit i to, jak se převléknout na pláži do suchého oblečení v soukromí.

Některé modely ponč jsou navíc vybaveny většími kapucemi, které ocení hlavně ženy s mokrými vlasy. Pro chladnější části den např. při večerní párty se hodí i kapsa klokanka, kde si můžete ohřát ruce.

Veškeré vybavení potřebné pro wakeboarding včetně vhodného oblečení pro vodní sporty najdete na stránkách www.mysticstore.cz nebo přímo na jejich Showroomu Mystic v Brně nebo Praze.

Podobné články na Triomar.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..