Jste závislí na adrenalinových zážitcích? Nechcete trávit dlouhé hodiny učením, abyste si mohli zařádit? Wakeboarding je možné se poměrně rychle naučit a adrenalin při jízdě je zaručen.

Na rozdíl od většiny vodních sportů má wakeboarding strmou křivku učení a v závislosti na vaší sebedůvěře a dosavadních zkušenostech např. z kiteboardingu či jiných podobných sportů si můžete vyzkoušet skoky na vodě už při první jízdě.

Co je to wakeboarding?

Wakeboarding je mladší a nyní i více populárnější bratr vodního lyžování. Sport, při kterém se osoba nechává táhnout za člunek na vodních lyžích. Wakeboarding se vyvinul v posledních 30 letech z vodních lyží a dalších pozemních i sněhových sportů s prkny. Výsledkem je jízda na wakeboardu, který je o něco menší než surfovací prkno a o něco větší než skateboard.

Jak můžete jezdit na wakeboardu?

Vodní člun

Můžete se nechat vléct za vodním člunem a s pomocí jeho rychlosti surfovat nebo dělat různé triky. Tak to také začalo na jezerech, moři i řekách. Je to jeden z nezapomenutelných zážitků, když klouzáte po vodní hladině za lodí a jízda trvá i několik kilometrů. Pokud máte k dispozici dostatečnou vodní plochu a motorový člun je možné si zajezdit na wakeboardu skoro kdekoliv.

Kabel

Pokud nemáte dostatek štěstí, že neznáte nějakého majitele motorového člunu nebo si to nemůžete dovolit zaplatit, máme řešení. Podle klasických vleků z lyžařských center byly vyvinuty kabely, kterými jste taženi po určité trasa na vodní hladině. Tento způsob vlečení je levnější, a hlavně šetrnější k životnímu prostředí.

Dnes už se můžete setkat s celou řadou míst v ČR, kde je možné si na kabelu zajezdit. Konkrétní řešení tzv. věží, z kterých jde tažný kabel se liší dle počtu vlečných lan a samozřejmě počtu věží.

Jaké vybavení potřebujete na wakeboarding?

Není toho zas tak moc. Pokud právě začínáte je rozumné začít s vypůjčeným vybavením a teprve až si vše lépe o chytáte si pořídit své vlastní vybavení. Také si pak pravděpodobně pořídíte o něco lepší vybavení, které bude přesněji odpovídat vašim potřebám a zvýší vám sebedůvěru.

Mezi jednu ze známých značek vybavení pro wake patří např. Mystic nebo Brunotti, který vyrábí skvělá wakeboardová prkna pro začínající i závodníky.

Neopren

V závislosti na ročním období je dobré zvážit pořízení vlastního neoprenu či oblečení z neoprenu, které udrží vaše tělo v teple i ve vodě a rychle schne. Má to smysl zvlášť v začátcích, kdy budete pravděpodobně více času trávit ve vodě než nad ní.

Tip na článek:  Kam s nářadím a doplňky na kolo? Do cyklistické brašny!

Navíc kvalitní neoprén můžete použít i pro spoustu dalších vodních sportů, jako je paddleboarding nebo kiteboarding.

Při výběru neoprenu vsaďte raději na kvalitní značky než na levné neopreny méně známých výrobců. Poznáte to nejen na pohodlí, které vám kvalitní neopren zajistí ale také vydrží při správné péči mnohem déle. Mezi dobré značky neoprenů patří např. neopreny Mystic, Roxy, Billabong.

Ochranná vesta a plovací zařízení

Nárazová vesta nebo také vesta na wakeboarding včetně plovacího zařízení je velmi důležitá zejména ve vodě a při startu. Vesty na wakeboarding jsou polstrované vesty, které chrání vaše tělo před nárazy.

Plovací zařízení vás před nárazy neochrání ale bude vám pomáhat držet se nad hladinou, zatímco budete naslouchat instrukcím. Pro začátečníky na wakeboardu je plovací zařízení určitě vhodné. Jakmile budete mít víc zkušeností, lze vybrat vestu, která má menší vztlak a větší ochranu.

Přilba na wakeboard

Je životně důležitou částí vybavení, zvlášť pokud budete jezdit pomocí lana. Na těchto dráhách je spousta překážek, které můžete překonávat, ale zároveň do nich můžete vrazit. Pokud si kupuje ochrannou helmu, zvolte takovou, kterou můžete nosit pro více vodních sportů.

Jako je např. wakebording, snowboarding, kiteboarding apod. Zajímavou volbou jsou helmy na wakeboard Mystic. Nošení ochranné přilby je samozřejmě pouze na Vás ale vzhledem k tomu, že hlavu máte jen jednu, investujte do kvalitní helmy a tu noste.

Wakeboard a vázání

Na začátku je dobré si wakeboard vypůjčit, protože kvalitní prkna mohou být drahá. Jakmile budete připraveni na své vlastní prkno, mrkněte nejdříve na wakeboardy z minulé sezóny. Ideální je také se před výběrem poradit, pokud jste z okolí Brna vyzkoušejte Showroom MysticStore Brno, kde vám poradí a zároveň si můžete wakeboard prohlédnout.

Ujistěte se také, že Váš wake je ten správný typ pro styl wakeboardingu, který děláte. Chcete jezdit po hladině a nemáte v úmyslu jezdit přes překážky? Pak se vám bude hodit wakeboard s ploutvemi pro lepší přilnavost.

Pokud se však chystáte na wake park, kde vás čekají různé překážky měli byste mít wakeboard navržený speciálně pro tento styl jízdy bez ploutví nebo jen s minimálními. Pokud si vezmete prkno, které pro překážky není navrženo, zbytečně ho zničíte.

Mezi kvalitní značky wakeboardů patří např. wakeboardy Brunotti, s kterými se setkáte na mnoha mezinárodních soutěžích. Mají samozřejmě řady i pro začínající wakeboardisty.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..