Pokud se ještě letos, nebo až v příštím roce chystáte na dovolenou do Bulharska, a to konkrétně do nejoblíbenějšího místního dovolenkového letoviska, na Slunečné pobřeží, měli byste předem znát několik informací. Všude se jich sice dočtete spousty, ovšem žádné z nich nejsou dostatečně konkrétní, či skutečně vypovídající.

Ubytování i bez stravy

Jako první důležité doporučení, je určitě to, že si v Bulharsku nemusíte za každou cenu zařizovat ubytování s all-inclusive nebo s plnou penzí. Jídlo je na Slunečném pobřeží totiž velice levné a nevyhloubí vám díru do peněženky ani po každodenním jezení v restauraci. Tradiční bulharská polévka Tarator je ve zdejších restauracích podávána již za 3 leva, což je v přepočtu asi 45 korun. Pizzu zde koupíte za 8 leva, takže v přepočtu za 120 korun a v místních supermarketech a samoobsluhách najdete naprosto totožný sortiment, jako u nás. Něco je levnější, něco dražší, ale ve směs zaplatíte za nákup stejně, ne-li méně, jako jste zvyklí z domova. Rozhodně si na dovolenou do Bulharska nevozte žádné polotovary, konzervy ani nejrůznější pochutiny, jakými jsou chipsy, sušenky nebo krekry! Těchto výrobků je v Bulharsku požehnaně a není tedy nutné se předzásobovat. A jako poslední doporučení z této oblasti, které vám můžeme dát, je to, abyste si maximum potravin kupovali v klasických obchodech. Na plážích, v plážových barech nebo ve stáncích u pláží jsou zmrzliny, palačinky, nápoje a další výrobky mnohdy i dvakrát dražší.

Dovolená i bez aut

Přesuneme se nyní k jiné oblasti, a to k cestování. Pokud nejedete do Bulharska autem, nebudete mít zde prakticky žádnou možnost vlastní přepravy. V takovém případě máte na výběr hned několik možností. Jako první z nich je cestování autobusem. Ať už se doslechnete o místní hromadné dopravě cokoliv, v posledních letech se zdejší infrastruktura tak vylepšila, že se dostanete prakticky všude. Vydáte-li se obyčejným autobusem na jakoukoliv stranu Slunečného pobřeží, zaplatíte za jednu cestu 1 leva, což je asi 15 Kč. Budete-li si chtít cestu pořádně užít, můžete se vydat vyhlídkovým autobusem, který pravidelně začíná jezdit později dopoledne a své jízdy končí až okolo 23. hodiny. Cesta tímto autobusem vás bude stát 2 leva. Pokud budou s vámi na dovolené i děti, určitě nejvíce uvítají cestu vláčkem. Ta je sice nejdražší, ale za to díky ní uvidíte nejvíce z okolí. Jedna cesta vláčkem vás vyjde na 3 leva.

Tip na článek:  Alpine Pro: ryze česká oděvní značka obléká vás i olympioniky

Jako druhou možností je půjčení si „motorové koloběžky“. Jedná se o malé vozítko vypadající jako koloběžka, ovšem jezdící na motorový pohon. Ty si můžete pronajmout za patnáct až pětačtyřicet leva na dobu od několika minut až po jednu hodinu. Ovšem většinou s nimi nemůžete moc daleko odjet.

Třetí možností přepravy přes Slunečné pobřeží je zapůjčení si auta. Pokud se nebojíte místního náročnějšího provozu, můžete se s ním podívat jak do nádherného Nessebäru, tak i na sever na Zlaté písky. Rozhodně tak budete mít k dispozici větší pohodlí a volnější ruku v plánování výletů. Na druhou stranu není půjčovné zrovna nejlevnější. Prakticky u každého hotelu najdete nějakou půjčovnu aut, takže nemusíte chodit daleko. Na jeden den si pak připravte alespoň 59 leva. Samozřejmě můžete narazit na nejrůznější slevy.

Počasí není někdy na koupání

Jako poslední doporučení, které byste měli mít na paměti, je to, že na Slunečném pobřeží není vždy počasí na koupání. I když mohou být předpovědi jakékoliv, může se počasí změnit z minuty na minutu. To je způsobeno blízkostí hor a pahorků v okolí pobřeží. Rozhodně si tedy s sebou vezměte i něco teplejšího a nepromokavého. To však neznamená, že budete muset celý den prosedět na hotelu. I ve špatném počasí se dají podnikat výlety a nejrůznější aktivity.

Podívat se v takovém případě můžete například do Nessebäru, do Burgasu, na sever Slunečného pobřeží, nebo do vzdálenější Varny. Rozhodně se nebojte výletovat, jelikož dovolená by neměla být jen o válení na plážích, ale také o aktivním odpočinku.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *