Určitě to také znáte, nabídek na levné energie je totiž plný internet. Mnohdy se však nechtěně upíšete doslova ďáblu a nakonec zjistíte, že ve výsledku zaplatíte mnohem více než předtím.

Nejlepší ochranou proti těmto nekalým praktikám je pozorné čtení smlouvy. A na co se v ní zaměřit? Máme pro vás několik záchytných bodů, díky nimž se ve smlouvě určitě neutopíte.

Ptejte se na změnu záloh i přeplatky

Poctivá levná elektřina od prověřeného dodavatele má tento bod „odbytý“ jen malým odstavcem. Ovšem v jiných obchodních podmínkách se může objevit úprava výše nebo četnosti záloh ze strany obchodníka, a to podle jeho uvážení. Jinými slovy, vy nemáte šanci situaci jakkoliv ovlivnit. A pokud každý měsíc nesledujete vyúčtování, můžete se na konci roku opravdu divit.

A když přeplatíte, svoje peníze stejně neuvidíte. Převedou se totiž na nejbližší splatnou pohledávku – obvykle tedy na zálohu za další období. Opět jde o automatický proces, se kterým po podpisu už nic nenaděláte.

Výše aktivačního poplatku

Můžete ho najít také pod názvem registrační a vtip spočívá v tom, že jeho výše není ve smlouvě nikde přesně stanovena. Dočkáte se jen obecných frází, podle nichž se odvíjí od množství odebrané energie a období, na něž se upíšete. Bohužel tuto položku často neberou v úvahu ani nejrůznější internetové srovnávače cen energií. Opět tedy platí, že přechod na levný plyn vám může nakonec udělat v peněžence pořádný vítr.

Odstoupení od smlouvy bez sankcí? Ani to není pravidlem

A co se stane, pokud smlouvu přece jen podepíšete, a poté se ji rozhodnete zrušit? Nenechte se mýlit – bezsankční odstoupení do 14 dnů rozhodně není automatické. Některé společnosti ho neumožňují při podpisu smlouvy s obchodním zástupcem, jiné vám neumožní odstoupit až do doby, kdy vám  budou běžet domluvené dodávky elektřiny.

Ideální je proto přejít tam, kde na vás žádné podobné triky zkoušet nebudou. Zjistěte, jak jednoduchý může celý proces být třeba na stránkách https://www.epet.cz/, kde si zakládají na minimalizaci administrativy, férovém jednání a výhodných cenách energií.

Aby se vám levná elektřina zbytečně neprodražila…
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *