Valve Brass Heating Pump Plumber  - krenok43 / Pixabay

Ano, je to tak. U malých domácích spotřebičů (od pračky až po rychlovarnou konvici) jsme obvykle schopní velmi přesně určit, kdy a čím jsme prováděli jejich údržbu. Ovšem na mnohé další nezbytné součásti našich domovů zapomínáme. A přitom právě teď je na jejich údržbu ten nejlepší čas.

Ano, máme na mysli samozřejmě topení. Zatímco rozvody vody lze totiž vyčistit prakticky kdykoliv, u topení by se vše mělo odehrávat mimo hlavní sezónu. I kdyby jen proto, že nebudete muset ve svém domě nepříjemně mrznout.

Uzavřený okruh není netečný vůči znečištění

Přesně tohle řada z nás myslí. Jak by jen v sobě rozvody topení mohly ukrývat něco nepatřičného, když se to vlastně nemá ani jak dostat dovnitř? Bohužel není celá rovnice takto jednoduchá. I v uzavřené soustavě se časem z přítomných komponentů nějaké ty nečistoty vytvoří. A pokud je neodstraníme, mohou snížit účinnost vytápění až o 30 %. A to rozhodně není málo.

Čištění topení je opravdu jednoduché, stačí znát správný postup

Nejsou právě rozvody a vodoinstalace vaším koníčkem? Nevadí. Díky našemu návodu si s vyčištěním topení poradí i ten, kdo nic podobného nikdy nedělal. A čím začít? Určitě vypočítáním objemu radiátoru. Ten se řídí podle počtu článků (žeber).

Tip na článek:  Non-stop elektrikářská pohotovost se vám může opravdu hodit

Podle toho pořiďte dostatečné množství čistícího roztoku. A potřebovat budete ještě velkou nádobu na jeho úpravu a vhodné čerpadlo.

Nyní je nutné všechnu vodu z topení vypustit. Připravte se na to, že u větších nemovitostí se bude její objem pohybovat ve stovkách litrů. Vypuštěný objem nahraďte čistou vodou, do níž jste podle návodu přimíchali čistící roztok. Za 12 hodin bude hotovo. Poté je ještě třeba propláchnout topení 2× čistou vodou a znovu ho naplnit.

Dost možná však doma nemáte vhodné vybavení – v takovém případě se obraťte na odborníky. Pokud bydlíte v Českých Budějovicích a jejich okolí, pak je naším tipem HRUBINSTAL s.r.o, kde se na podobné úkony specializují už řadu let.

Zajímavé příspěvky z rubriky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..