Solar Panel Solar Energy  - Valli_Photography / Pixabay

Moderní ekologická domácnost rozhodně nenechává využití přírodních sil stranou. Naopak, snaží se z větru, vody i slunce získat maximum. Slunce se ovšem hodí nejenom k výrobě elektrické energie, ale také k přímému ohřevu vody.

Pokud o tomto řešení uvažujete, ukážeme vám, na co se připravit. Víme, co by měl mít ten správně vybraný solární panel a také to, za jak dlouho se vám vložená investice vrátí.

Jak to zařídit, abyste nepřepláceli ani nevsadili na nedostatečné řešení

Především vezměte v úvahu, že opravdu není jedno, pro jak velkou domácnost solární ohřev vody pořizujete. Řiďte se podle počtu osob, které teplou vodu využívají. Čísla vychází takto: jedna osoba potřebuje –

  • solární kolektor o rozměru 1 až 1,5 m2,
  • přiměřeně velký akumulační zásobník – počítáme přibližně s 80 až 100 litry.

Je tedy zbytečné připlácet za nadbytečné a jen málo využívané kapacity, ovšem stejně krátkozraké by bylo chtít šetřit na špatném místě a omezovat tak komfort celé domácnosti.

Tip na článek:  Vše na vaření pořídíte pohodlně na jednom místě

Jak se pohybují ceny a na co se zaměřit

Předem je třeba přiznat, že nabídka solárních ohřevů na našem trhu je celkem široká. Nejlépe ji tedy porovnáme tak, že cenu přepočítáme na jeden čtvereční metr. Cena začíná na 6 000 Kč a končí někde u 20 000 Kč. Ročně však z kolektorů získáte přibližně 350 kWh/m2. A jestliže byste tutéž energii odebírali z běžné distribuční sítě, zaplatili byste za ni asi 1 000 Kč.

Tím však samozřejmě všechny počty teprve začínají. V případě té nejdražší varianty solárního ohřevu v ceně 20 000 Kč se vám tak vynaložené peníze vrátí za 20 let. A neměli bychom zapomínat ani na to, že dražší ostrovní solární systémy bývají kvalitnější, a tudíž nabídnou i lepší životnost.

A to je další proměnná, se kterou bychom rozhodně měli kalkulovat. Proč nezačít šetřit hned teď, když je to tak jednoduché? Odborníci vám s výběrem toho správného systému rádi pomohou, inspirovat se můžete třeba na stránkách Eon.cz.

Podobné články na Triomar.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..