Energetická krize nemá konce a řada českých domácností přemýšlí nad tím, jak co nejrychleji (a také nejefektivněji) snížit energetickou náročnost rodinného domu. Zatímco někdo se automaticky přiklání k výměně oken, jiný dává přednost trochu odlišnému úspornému opatření, a sice fotovoltaice. A v souvislosti s tím také vybíhají na povrch mnohé domněnky, které mohou váš názor na fotovoltaickou elektrárnu pozměnit. Pojďme si prozradit, co se říká a co rozhodně není pravda.

Jen na jižní stranu

„Fotovoltaiku bych rád, ale mám dům orientovaný na sever a to se solárními panely nejde ruku v ruce,” říkají si mnozí. Ve skutečnosti není nikde psáno ani dáno, že se fotovoltaika hodí jenom na střechu orientovanou na jih. Ano, je to určitě nejlepší možné místo na umístění panelů, protože zde nebude nouze o sluneční paprsky, ale ve skutečnosti to není jediné místo, kam elektrárnu nainstalovat.

V nejlepším případě se snažíme vždy najít (v rámci našich možností) to nejlepší místo, kde bychom dosáhli co největší efektivity.

Tip na článek:  Koupě rodinného domu v Praze: pozor na spotřebu

Instalování rychlostí blesku

„Stačí si objednat a už za pár týdnů budu energeticky soběstačný,” ovšem i to je mýtus, který koluje mezi lidmi. Nemůžeme se mu divit, s rostoucím zájmem o fotovoltaické řešení se také na trh dostalo mnoho nových, jedinečných firem, které nabízí instalaci fotovoltaiky za velmi „výhodných” podmínek, například za pár týdnů. Jenže ve skutečnosti je tento termín nereálný.

Raději si vybírejte z firem relevantnějších, které si sice dají trochu načas s instalací, na druhou stranu bude vše provedeno velmi kvalitně, s minimálním rizikem nějaké poruchovosti.

Pořizovací ceny fotovoltaiky půjdou dolů

Již bylo zmíněno, že v posledních měsících se výraznou měrou zvýšil zájem o fotovoltaické elektrárny. A nelze se tomu divit, vždyť slibují nemalou úsporu na energiích, jejichž cena je nyní rekordní. Domnívat se však, že pořizovací cena úsporného řešení půjde dolů (a snad i ceny energií) je však mylné. Pokud je poptávka, bude také vysoká nabídka.

Ovšem snížit si pořizovací cenu fotovoltaiky můžeme snadno. Například využitím dotací z programu Nová zelená úsporám.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *