V posledních době se začínají objevovat stále častěji. Tzv. francouzská okna se od těch klasických liší zejména svou konstrukcí – jejich parapet se totiž obvykle nachází na úrovni podlahy, což poskytuje obyvatelům domu krásný výhled ven.

Ve hře je estetika, příjemné užívání – ale také efektivní větrání. Ovšem váží se k nim i některá negativa. Pojďte se s výhodami a nevýhodami francouzských oken seznámit pěkně v kostce.

Větší výhled do exteriéru za všech okolností

Zkuste si představit, že právě sedíte před svým oknem. Co vidíte? Nejspíš jen vrcholky zeleně nebo lidi na vzdálené straně chodníku. Ovšem to, co nás nejvíce zajímá, se obvykle odehrává přesně za dolní hranicí našeho zorného pole. A právě tu francouzská okna do domu perfektně odbourávají. Nemusíte tak chodit až k nim, ani se nadzvedávat ze židle. Okamžitě uvidíte, co dělají děti na zahradě, nebo zda už přijela pošta s očekávaným balíčkem.

Větrání s velkým V – a to i v zimě

Obytné místnosti se snažíme vzduchem zvenčí občerstvovat pravidelně. Zejména v zimních měsících má tento proces jednu nevýhodu – vzduch v pokoji proudí jen v horní části okna, od prostřední strany dolů se nic neděje, je tedy obtížné vyvětrat krátce a rychle (jak je nám vzhledem ke smogové situaci často doporučováno). Ovšem francouzská okna plochu pro větrání značně zvětšují, a tím zaručují i efektivitu celého procesu. Budete si tak připadat příjemně,  a přitom nevyplýtváte skoro nic z cenného tepla.

Na co si dát pozor

Pokud zatím francouzská okna nemáte, vůbec to nevadí. Jejich konstrukce je jednoduchá a snadno se mohou stát součástí rekonstrukce domu. Předem si dobře rozvrhněte, kde je budete chtít. Problém totiž může nastat v umístění topného tělesa, jež se v našich domácnostech tradičně nachází pod okny. To u francouzského stylu samozřejmě není možné. Proto s tímto prvkem fasády raději trochu šetřte. Předejdete tak nepříjemným problémům.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *