Naviják je důležitou součástí výbavy každého rybáře. Podle čeho si vybrat ten nejlepší a na co by si měl dát pozor především rybář začínající? Jak poznat skutečnou kvalitu?

O výběru rybářského navijáku rozhoduje technika lovu i druh ryby

O výběru navijáku na ryby rozhoduje především způsob lovu, respektive druh lovené ryby. Odlišný naviják určitě bude potřebovat ten, kdo vyráží pravidelně na klasické české kapry, zatímco jinou variantu využijete pro rybolov na moři.

Pokročilý rybář už má jasno i o konkrétní technice lovu, což mu umožňuje vybrat si naviják s větší jistotou. Ta pak souvisí zejména s brzdou, kterou budeme pro různé techniky používat. Naviják může být vybaven brzdou přední, zadní, bojovou nebo volnoběžnou.

Stejně tak lze podle rybolovné techniky rozlišit navijáky v souvislosti s velikostí cívky, a to následovně:

  • 1000–4000 – navijáky tohoto typu jsou vhodné na přívlač, zahrnujeme sem i feederové navijáky či verze pro lov na plavanou.
  • 5000–14 000 – takto označené navijáky lze doporučit převážně na lov kaprů.
  • 6000 a větší – v teto variantě najdeme převážně sumcové navijáky

Pokud si zatím jistí příliš nejste, vhodnou variantou může být klasický smekací naviják. Pozor, vybraný naviják samozřejmě vždy musí být kompatibilní s vlastněným prutem.

Které jsou základní typy navíjáku:

Navijáky lze rozdělit na čtyři základní kategorie:

  • smekací naviják
  • bubínkový naviják
  • multiplikátor
  • muškařský naviják
Tip na článek:  Vybíráme rybářský bivak ve 3 jednoduchých krocích

Smekací naviják

Smekací navijáky na současném trhu převažují. Dáno je to jednoduchostí použití i jejich univerzalitou. Vyhovují dokonce i konzervativním rybářům.

Tento typ je vybaven cívkou, která se neotáčí. Zároveň jsou modely v této kategorii osazeny brzdou. Regulovat u nich je možné brzdnou sílu v závislosti právě na konkrétním modelu brzdy.

Z nejdůležitějších parametrů, které bychom si měli především zkontrolovat před nákupem, se jedná hlavně o kapacitu cívky, převodový poměr, hmotnost navijáku a samozřejmě i o cenu.

Muškařský naviják

Tento druh navijáku je určen k umístění na samý konec rybářského prutu. Slouží totiž ve srovnání s jinými typy k uložení muškařské šňůry, nikoli vlasce. Sedlo navijáku se upevňuje přímo k tělu prutu. Rybář většinou využívá pouze jednoduchý převod.

Navijáky se od sebe odlišují cívkou s různým průměrem. Malý i velký průměr nicméně představuje funkční řešení a nemůžeme říci, že by jedna či druhá možnost byla vyloženě horší.

Multiplikátor

Multiplikátory jsou navijáky, které zvládnou i extrémní zatížení. Vybaveny jsou otočnou cívkou. Cívka u nich rotuje velkou rychlostí. Vlasec je u něj odvíjen tak, že cívka ho nebrzdí.

Využít je možné tento druh hlavně na velké ryby. Hodí se proto hlavně na lov na moři, v českých podmínkách se jedná o sumcové navijáky. Méně vhodné jsou multiplikátory naopak pro lov malých ryb. Rovněž vynikají tyto modely přesností nadhozu.

Bubínkový naviják

Bubínkový naviják má podobu cívky s namotaným vlascem. Jde o starší typ, se kterým už se dnes v praxi téměř nesetkáte.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *