Washing Machine Kitchen Wash  - taraghb / Pixabay

Přestože praní vypadá jako jednoduchá činnost, stále se najdou mnozí, kteří vlastně pořádně neví, jak prát oblečení, aby dlouho vydrželo a neponičilo se. Pokud také patříte k těm, co z útrob pračky občas vyloví nechtěně obarvený kousek a nebo svetřík, který se sepral do velikosti sotva na panenku, přečtěte si, co s největší pravděpodobností děláte špatně. Posvítíme si na nejčastější chyby a ujasníme, jak prát v pračce tak, aby nedocházelo k nepříjemným nehodám.

1. chyba: Ignorujete návod, jak prát oblečení, na etiketě

Každý z vašich kousků by měl být opatřen etiketou, která vás při praní navede. Na tomto malém lístečku najdete nejen vhodnou teplotu vody doporučenou k praní, ale také informaci, zda je vůbec vhodné výrobek vkládat do automatické pračky. Chybět by neměla ani doporučení pro další postup, jako je například sušení, žehlení nebo třeba bělení.

2. chyba: Oblečení s potiskem nevěnujete dostatečnou pozornost

Máte-li v šatníku oblečení s potiskem, vyplatí se mu při praní věnovat zvýšenou pozornost. Nevhodným zacházením totiž může docházet praskání nebo blednutí aplikací a vaše pracovní tričko s logem nebo tílko z oblíbeného festivalu může být po několika cyklech v pračce vhodné tak akorát k vytření podlahy. I ten nejkvalitnější potisk totiž může utrpět, když při praní vynecháte několik jednoduchých kroků.

Kousky s potiskem vždy perte obrácené naruby a pokud můžete, využívejte raději šetrné prací programy. Po vyprání se vyhněte sušení v sušičce a raději oblečení pověste na čerstvý vzduch. Pozor dejte i u žehlení, vysoké teploty většinou potiskům moc nesvědčí. Ideální je proto potisk žehličkou vůbec nepřejíždět, případně jen přes kus látky a nebo pečicího papíru.

3. chyba: Přeplňujete pračku

Pokud se do pračky snažíte nacpat co nejvíce oblečení ve snaze ušetřit, pak vězte, že tento postup může být spíše kontraproduktivní. Prádlo totiž v bubnu potřebuje dostatek místa, aby se mohlo převalovat, a tím pádem se dobře vyprat. Jak pračku tedy naplnit? V první řadě byste měli znát kapacitu vašeho přístroje, mimo to však záleží i na konkrétním programu. Více informací najdete přímo v návodu, pokud však chcete plnit pračku odhadem, dělejte to tak, aby uvnitř vždy zbylo trochu volného místa.

4. chyba: Používáte aviváž nevhodným způsobem

Aviváž dokáže prádlu dodat okouzlující vůni, a navíc ho příjemně změkčí, což trošku svádí k tomu, přidat jí pořádnou dávku ke každému praní. To ale rozhodně není vhodný postup. Na některých typech oblečení totiž aviváž může nadělat víc škody než užitku. Rozhodně ji tedy vynechte při praní outdoorového oblečení, lyžařských bund a nebo třeba funkčního prádla.

5. chyba: Nešetříte s pracím prostředkem

Pokud se při dávkování pracího prostředku řídíte pravidlem „čím více, tím lépe“, svému prádlu tím spíše škodíte. Správně by se totiž mělo používat pouze nezbytné množství, které je stanoveno přímo výrobcem produktu. Platí to hlavně v případě pracích gelů, které se prodávají silně koncentrované a na jednu várku prádla jich stačí opravdu malinké množství. Pozor si dejte také na to, kam prací prostředek dávkujete. Zatímco klasický prášek musí přijít přímo do speciální nádobky, která je na něj určena, prací gel můžete klidně nalít přímo do bubnu pračky.

Návod, jak prát oblečení bez nehod, už znáte a víte, kterých chyb se při praní v automatické pračce zkrátka musíte vyvarovat. Příště, až začnete skládat oblečení do bubnu, pohlídejte si, že neděláte jednu z pěti nejčastějších chyb –⁠ a vaše prádlo bude jako nové.

Washing Machine Laundry Cleaning - StockSnap / Pixabay
Jak prát oblečení? Víme, kterých chyb se vyvarovat!
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *