Cílem každého akvaristy je vytvořit účelné a hezké akvárium, kde kromě rybek žijí i další obyvatelé – vodní šneci.

Mnoho akvaristů však řeší problémy s přemnoženými šneky. Obávají se, že jim v akváriu budou škodit. Šneci se však přemnoží pouze, mají-li dostatek potravy – tedy, pokud je akvárium plné řas nebo zbytků potravy pro ryby.

Problémem tedy nejsou šneci, ale podmínky v akváriu. Změní-li se hodnoty vody v akváriu k horšímu, přesunou se šneci k hladině, čímž vás upozorní, že v akváriu něco není v pořádku.

Co dělat, když se šneci přemnoží?

Šneky do akvária si můžete zavléct s novými rostlinami. Šneci se přemnoží, když překrmujete ryby nebo když je v akváriu hodně řas a hnijících rostlin. Chcete-li se šneků zbavit, nepoužívejte chemické přípravky, ale z akvária je vylovte nebo do něho nasaďte plže jménem Clea helena, která menší šneky vycucne z ulity.

Co když šneci v akváriu umírají?

Šneci jsou indikátorem obsahu chemikálií a mědi ve vodě.  Začnou-li šneci umírat, měli byste co nejdříve zjistit, jaký je v akváriu problém a včasným zásahem zachránit ryby.

Tip na článek:  Dopřejte svým mazlíčkům obydlí, které sami postavíte

Žerou šneci rostliny?

Většina šneků nežere zdravé akvarijní rostliny, ale pouze jejich poškozené a hnijící části. Šneci poznají, že rostlina začíná hnít, ještě dřív, než je hniloba viditelná a začnou odumírající části rostlin požírat. Stejně tak i čerstvě uhynulé rybky nebo krevetky. Pokud šneci žerou zdravé rostliny, mají zřejmě nedostatek potravy.

Několik druhů velkých šneků může vaše rostliny v akváriu okusovat. Například Ampulárka obrovská a Ampulárka okružákovitá. Tyto šneky si však do akvária nezavlečete na rostlinách. Na těch si obvykle domů akvaristé přinesou levatku, kružníka, piskořku nebo okružáka, kteří však nijak neškodí, ba naopak, jsou pro akvárium užiteční.

Abyste alespoň částečně zabránili nasazení dalších šneků do akvária, nové rostliny napřed vykoupejte ve vodě s trochou hypermanganu a až pak je do akvária zasaďte.

 

Podobné články na Triomar.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..