Ten pocit možná důvěrně znáte. Stojíte v prázdné místnosti, v hlavě máte vizi a těšíte se, jak interiér proměníte k nepoznání. Ale pak narazíte na první dilema: měli byste dát přednost podlaze, nebo výmalbě? Obě varianty s sebou nesou klady i zápory – a my vám prozradíme, na co brát zřetel.

Zohledněte typ podlahy

Na otázku, jestli je lepší nejprve položit podlahu, nebo vymalovat, není možné zcela jednoznačně odpovědět. Záleží totiž na několika faktorech – a především na typu podlahové krytiny.

Odborníci na podlahy Zlín z řemeslnického cechu Ekomplex doporučují pokládat plovoucí podlahu až po výmalbě. Vyhnete se díky tomu náročnému čištění skvrn, které je po zaschnutí poměrně obtížně seškrábnout či odstranit vlhkým hadříkem. Na druhou stranu hrozí, že při pokládce podlahy poškrábete stěny – buďte proto opatrní a nechte si trochu barvy pro případné opravy.

Pro koberce mají malíři Zlín stejné pravidlo. Obvykle se pokládají až po vymalování. Je to proto, že čištění koberce od malířské barvy není žádný med. Samozřejmě musíte být opatrní a při pokládce se snažit neodřít stěny.

Tip na článek:  3 kroky nezbytné pro výběr povlečení do postýlky

Co se týče dlažby a vinylové podlahy, obojí lze pokládat před i po vymalování. Pokud se rozhodnete malovat po položení podlahy, nezapomeňte ji důkladně zakrýt a chránit před barvou a nečistotami.

Chystáte se rekonstruovat?

Pořadí prací by mělo podléhat preferencím. Pokud jste si již vybrali barvu stěn, ale netušíte, jakou zvolíte podlahu, pusťte se do výmalby. V opačném případě pro vás možná bude důležitější nejdříve položit podlahu, a až poté vymalovat. Ani tento postup není vyloženě špatný, jen si musíte dát pozor, abyste podlahu příliš nezaneřádili.

Pokud současně provádíte další renovační práce (např. měníte okna nebo dveře), záleží na tom, v jakém rozsahu. Prioritou by mělo být vybourání starých futer či úprava stavebních otvorů – podlaha by měla následovat až po dokončení. Vždy je důležité důkladně změřit, o kolik se podlaha po pokládce krytiny zvedne a zohlednit to při realizaci futer.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *