chickens, birds, poultry

Příchod jara přináší nejen rozkvět přírody, ale také to znamená čas pro chovatele slepic, aby se začali více věnovat péči o své opeřené svěřenkyně. Jaro je ideální pro údržbu a případné vylepšení kurníku a vybavení. Čemu všemu by se měl věnovat každý chovatel slepic, aby byl připraven na nadcházející sezónu a jeho hejno bylo zdravé a spokojené?

1. Kontrola a údržba kurníku

Po zimě je potřeba provést důkladnou prohlídku vybavení a zkontrolovat kurník pro slepice i celou zahradu. Zkontrolujte střechu, stěny a podlahu kurníku, jestli se během zimy nějak nepoškodily. Rozhodně vyměňte staré, vlhké podestýlky za čisté a suché, které zajistí, že budou slepice v příjemném a čistém prostředí. Jen s důkladným čištěním můžete zamezit rozmnožení a šíření parazitů a choroboplodných zárodků, které se mohly přes zimu začít množit.

2. Správná výživa

Na jaře je potřeba poupravit skladbu jejich stravy. Přes zimu mnoho chovatelů drží určitou dietu a omezuje množství stravy, kterou slepicím poskytují. S příchodem jara se, ale mění jejich nutriční potřeby. S tím jak se prodlužují dny a zvyšuje se produkce vajec, slepice potřebují více proteinů, vápníku a dalších živin, které podporují tvorbu skořápky a celkovou produkci vajec. Proto přidejte do jejich stravy kvalitní krmivo pro nosnice a zajistěte jim dostatek zeleně a čerstvé zeleniny a ovoce, aby byly slepice zdravé a mohly snášet.

Tip na článek:  Voda, kterou ohřívá slunce – jakou návratnost má solární ohřev vody?

3. Kontrola parazitů a nemocí

Po dlouhém zimním klidu s sebou přináší jarní měsíce bohužel také vyšší výskyt nepříjemných parazitů a nemocí. Právě proto je nutné se už nyní svědomitě věnovat prevenci. Pravidelně kontrolujte vši, blechy a jiné vnější parazity, které mohou slepice trápit. Velmi praktické je použití přírodních repelentů nebo antiparazitních přípravků, které jsou běžně k dostání, nebo vám je doporučí veterinář. Rozhodně dávejte pozor na příznaky nemocí, jako je dýchavičnost nebo letargie. Jakmile zaznamenáte jakoukoliv změnu oproti běžnému chování nebo podezření na zdravotní problémy, snažte se rychle reagovat. Včasnou izolací nemocných kusů můžete ochránit zbytek hejna.

4. Zajistěte jim dostatek prostoru a bezpečí

Jakmile se venku na jaře všechno zazelená, můžeme slípkám dovolit víc času ve volném výběhu na zahradě mimo kurník pro slepice. Poskytněte slepicím dostatek místa pro pohyb, koupání v prachu a hledání potravy v trávě. S tím samozřejmě jde ruku v ruce také zlepšení venkovního zabezpečení vůči predátorům.

5. Příprava na nadcházející sezónu

Brzké jaro je ideální doba pro plánování před hlavní sezónou. Očekáváte přírůstek nebo plánujete nákup nových nosnic? Chcete letos vyměnit stávající vybavení nebo rozšířit kurník aby byl připraven na nové slípky? Teď je nejvyšší čas se pustit do pečlivého plánováni a příprav a nenechat si zbytečně narušit hlavní sezónu.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *