Vybíráte si nové bydlení, plánujete koupi rodinného domu v Praze? Pozor, aby se z něj nestala finanční past.

V Praze najdete velmi široké spektrum výstavby rodinných domů, od architektonických skvostů, prvorepublikových vilek, historicky cenných budov až po běžné rodinné domky z výstavby z minulých desetiletí a nové moderní rodinné domy.

Ať už se rozhodne pro kterýkoli z nich, je důležité také myslet i na pozdější výdaje za spotřebu energií. Vyhnete se tak nemilému rozčarování z vysokých účtů.

Pomůže PENB

Určitě jste už slyšeli o průkazu energetické náročnosti budovy označovaného také zkratkou PENB. Tento průkaz je povinen nechat vypracovat každý majitel nemovitosti, a to ještě před samotným prodejem domu v Praze.

PENB hodnotí budovu z hlediska stavebních konstrukcí a všech energií, které do budovy vstupují. Součástí hodnocení jsou energie na vytápění, chlazení, ohřev teplé vody, větrání, osvětlení a způsob výroby energie mimo posuzovanou výrobu (výroba elektřiny, případně výroba tepla při dálkovém vytápění).

Zjednodušeně řečeno, průkaz udává, kolik energie spotřebuje budova při běžném provozu. Součástí PENB je také štítek energetické náročnosti, který hodnotí tepelnou izolaci objektu, tedy stavebně-energetické vlastnosti konstrukce domu. Posuzuje kvalitu střechy, oken, podlahy a stěn.

Pro snazší přehled je výsledek energetické náročnosti budovy značen písmeny A – G, přičemž písmeno A znamená nejméně energeticky náročnou budovu, písmeno G pak mimořádně nehospodárnou. Tento ukazatel energetické náročnosti musí být uveden ve všech formách inzercestejně tak musí být průkaz k dispozici k nahlédnutí zájemci ještě před podpisem kupní smlouvy.

Jak vybírat dům na prodej v Praze?

Právě výsledek PENB, který mají prodávající povinnost uvádět již v inzerci, vám prozradí mnohé o vašich pozdějších nákladech. Naštěstí už nemusíte každý den hledat mezi domy na prodej Praha na desítkách realitních portálů a ztrácet čas. Je to zbytečné. Zadejte své požadavky na koupi rodinného domu v Praze na zipHOME.cz realitní seznamku, ta pro vás najde všechny ideální nemovitosti bez hledání. Stačí sledovat e-mail.

Tip na článek:  Jak funguje automatické zavlažování trávníku, záhonů a rostlin

Věděli jste, že až 15 % domů na prodej v Praze se prodává neveřejně? Majitelé si nepřejí, aby se jejich dům objevil na internetu. Tito prodávající spoléhají na širokou základnu zipHOME poptávajících.

I vy tak díky vložení poptávky na zipHOME.cz získáte přístup k těmto neveřejným nabídkám. Všechny zajímavé nabídky odpovídající vašim požadavkům dostanete na svůj e-mail. Pokud se vás zaujme, spojíte se přímo s majitelem a domluvíte se na prohlídce.

Proč si vyžádat inspekci

Velkým strašákem při koupi rodinného domu v Praze jsou skryté vady nemovitosti. Ačkoli při jejich prokázání máte možnost nemovitost vrátit a své peníze získat zpět, jsou to zbytečné komplikace, které umí zkazit radost z nového bydlení. Navíc po vrácení nemovitosti můžete začít s vybíráním domu nanovo.

Pro odhalení případných vad u prodeje RD Praha je ideální využít inspekci nemovitosti. Někteří prodávající už mají zprávu z inspekce k dispozici. Pokud ne, můžete se na zaplacení domluvit napůl, záleží na společné domluvě. Inspekci provádí certifikovaný inspektor nemovitostí, který je vyškolen na vyhledávání poruch nemovitostí.

Vy budete mít z výsledné zprávy kompletní přehled o všech zjevných i skrytých vadách a získáte tak lepší představu o dalších případných investicí do nemovitosti.

Koupě rodinného domu v Praze

Už jste si vybrali ten pravý dům? Gratulujeme. Jak koupit nemovitost, co vše vás po prodeji čeká, vše o zaplacení daně z nabytí nemovitosti a všechny potřebné tipy a návody najdete na blogu zipHOME.cz.

Podobné články na Triomar.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..