Amazon Kindle 3

Čtete rádi a hodně? Pošilháváte po elektronických knihách (ebooks) a uvažujete, že byste si pořídili nějakou čtečku, a odrazuje Vás vysoká cena těchto „hraček“? Pak jste na tom stejně jako já. Ale čtečka elektronických knih Amazon Kindle 3 s cenou pod 3 000 Kč se již opravdu vyplatí koupit. Jediná potíž je v tom, že se neprodává v Čechách a musí se koupit na internetu. Ale je to velmi jednoduché viz následující článek.

Elektronická čtečka knih

Poměrně nedávno jsem se rozhodl koupit si (vzhledem k velmi příznivé ceně elektronické čtečky knih) Amazon Kindle 3. Musel jsem si ho objednat z USA, protože se v Čechách neprodává. V následujícím článku bych se chtěl podělit o své zkušenosti, jak proběhla objednávka, jak dlouho trvalo dodání Amazon Kindle 3 do ČR, jak je to s cenou a placením cla a také jaké jsou moje zkušenosti s Amazon Kindle 3 v praxi.

Nejprve mi dovolte pár vět na téma, jestli má vůbec smysl kupovat si elektronickou čtečku knih? Možnost číst elektronické knihy je už poměrně stará. Například server palmknihy.cz existuje již hodně od roku 2000 a nabízí více než 3000 elektronických knih zdarma ke stažení. (jedná se převážně o starší díla české literatury, u kterých již vypršela autorská práva).

Elektronické knihy je již dlouhou dobu možné číst na počítačích, noteboocích, netboocích, chytrých mobilních telefonech, různých typech palm pc a poměrně „nově“ také na speciálních zařízeních, kterým se říká „čtečky elektronických knih“, z nichž asi nejznámější jsou čtečky Kindle od Amazon.

Proč si nekoupit čtečku elektronických knih

Až doposud byly asi pro většinu zájemců o elektronické knihy dva hlavní důvody proč si ji nekoupit. Tím prvním byla vysoká cena. Tak například Amazon Kindle DX se prodává v Česku s cenou přes 15 000 Kč, Amazon Kindle 2 pak s cenou přes 7 000 Kč. To je docela hodně peněz za „hračku na jedno použití“. Nový Amazon Kindle 3 ale stojí jen 139 dolarů, tedy necelé 3000 Kč.

Dají se v Čechách sehnat české eknihy?

Druhý důvod pro „nekoupit čtečku elektronických knih“ je poměrně malé množství obsahu. Zatímco v zahraničí jsou i nejnovější knížky běžně k dispozici v elektronické podobě (není to tak dlouho, co Amazon, největší prodejce (nejenom) eknih na světě oznámil, že prodej ebooks dokonce překročil prodej klasických knih. A to v poměru 130:100 (tedy na 100 prodaných klasických, papírových knih připadá 130 elektronických knih). V Čechách je poměr klasických knížek k těm elektronickým asi 15:1.

Tip na článek:  Tip na opravdu nezapomenutelnou velkou párty

Legálně je možné sehnat jen velké množství literatury v angličtině, dále jsou elektronicky hodně distribuovány skripta, vědecké práce a další studijní materiály (v oblasti studijní, vědecké literatury jsou elektronické knihy dominantní). Na internetu je také poměrně bohatá nabídka e-knih starší české literatury, u které již vypršela autorská práva. Ale nové knihy se dají sehnat jen obtížně.

„Nelegální“ elektronické knihy

Na internetu je pochopitelně možné najít poměrně hodně „nelegálních“ e-knih (samotné stažení e-knihy z internetu je legální, nelegální je její nabízení ke stažení). Zde je ale často mizerná kvalita (knihy se skenují a mají mnoho chyb), a jste závislí na tom, že můžete číst jen to co je zrovna k dispozici, ne to na co máte chuť.

V poslední době ale vzniklo nebo bylo oznámeno několik různých projektů, které jsou zaměřeny na prodej eknih. Jsou to například Wknihy.cz, Libri.cz, Floowie.cz, eReading.cz a již zmiňované palmknihy.cz. Ty se hlavně v poslední době snaží uzavírat smlouvy s nakladateli tak aby mohli prodávat i nejnovější knížky. Obsahu, který nabízejí je ale pořád poměrně málo.

Shrnutí: proč si koupit nebo nekoupit čtečku elektronických knih

Pokud je pro vás hlavním důvodem nekoupit cena, pak není důvod váhat. Amazon Kindle 3 s cenou těsně pod 3000 Kč, a s vynikajícími vlastnostmi (viz další část článku) se opravdu vyplatí koupit.

Pokud jste student, nebo čtete hodně technické literatury, která je často dostupná právě jen elektronicky, nákup elektronické čtečky (a především Amazon Kindle 3) se také vyplatí (s tím jak se čtou eknihy na PC nebo notebooku se to nedá srovnat)

Pokud čtete knihy v angličtině, neváhejte, a objednávejte si nový Kindle (nebo jakoukoliv jinou čtečku). Nabídka knih v angličtině (a dalších jazycích) je skvělá).

Pokud čtete převážně beletrii, a nevadí vám, že budete číst to co je, a ne to co zrovna chcete, nákup Amazon Kindle 3 se vám také vyplatí.

Pokud ale chcete čít převážně aktuální novinky v oblasti beletrie v češtině, pak by pro vás asi bylo lepší s nákupem čtečky elektronických knih ještě chvíli počkat. I když …. vzhledem k ceně a vzhledem k tomu jak rychle roste prodej eknih i v ČR, je možné, že již poměrně brzy bude množství nových eknih v ČR, srovnatelné se zahraničím.

Jak jsem kupoval Amazon Kindle 3 přes Internet

V následující části tohoto „miniseriálu“ vám povím něco o tom, jak probíhala objednávka Amazon Kindle 3 z webu Amazon.com, jak proběhla doprava a jak se řešilo clo a daně, a také to jaké jsou moje zkušenosti z praxe, z používání Amazon Kindle 3.

Další díl tohoto seriálu bude publikován v pátek 1. ledna 2014

Zajímavé příspěvky z rubriky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *