Zatímco pro firmy není pořízení auta na tzv. operativní leasing nic nového, v soukromém sektoru jde stále ještě o zajímavou novinku. Co od něj očekávat a jaké jsou podmínky úspěšného absolvování celého procesu?

Především se musíte smířit s tím, že auto není vaše. Platíte za možnost ho používat a otázka možného odkoupení přijde na řadu až později. Navíc vás nikdy nezaskočí nenadálé výdaje – nemusíte šetřit na akontační poplatek ani hořekovat nad rozbitým motorem, vyžadujícím opravu v řádu desítek tisíc. Obojí je výhodné pro každého, kdo má rád svůj aktuální rodinný rozpočet maximálně pod kontrolou.

Finanční vs. operativní leasing – jaký je mezi nimi rozdíl?

Pokud si pořídíte například Volkswagen Golf na operativní leasing, pak bude jeho majitelem stále leasingová společnost. Jde vlastně o dlouhodobou formu pronájmu, která může mít několik variant. Nejčastěji je využívaný tzv. full servis, když společnost poskytující leasing odpovídá za všechna potřebná pojištění, pneuservis, řešení škodních událostí atd.

Smlouvu uzavíráte až na tři roky, a poté je možné vozidlo odkoupit nebo uzavřít další smlouvu na zcela nový vůz. Při finančním leasingu naopak platíte jen hodnotu samotného vozu, který vám poté zůstane. O řešení nejrůznějších problémů se však zpravidla musíte postarat na vlastní pěst.

Tip na článek:  Dacia nabízí spolehlivá a úsporná vozidla

Seriózní jednání je samozřejmostí, urban legendám nevěřte

Možná jste také slyšeli o případech, kdy např. nová Škoda Octavia na operativní leasing vysála rodinný rozpočet jednoduše tím, že zodpovědný technik při přebírání naúčtoval jejím „majitelům“ nehorázné sumy i za ten nejmenší škrábanec.

Nevěřte tomu, s takovým přístupem by si operativní leasing za několik let nepořídil nikdo. A přitom je mezi lidmi stále oblíbenější. U každé férově jednající společnosti proto dostanete zároveň s podepsanou smlouvou i obsáhlou brožurku, dokumentující jak uznatelná, tak i nadlimitní poškození. A s běžnými ťukanci od odletujících kamínků nebo opotřebením interiéru se opravdu počítá. Navíc si můžete často zaplatit i tzv. preventivní kontrolu ještě před ukončením smlouvy. Vyjde vás na pár stokorun. Nabízí ji například i společnost Auto Podbabská. Zjistěte více na https://podbabaoperak.cz.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *