Nostrifikace vzdělání představuje první krok pro zahraničního žadatele, který na území ČR plánuje pobývat a pracovat. Co tento proces obnáší a co je potřeba zařídit a ohlídat?

Co je nostrifikace vzdělání a k čemu slouží

Nostrifikace znamená, že uchazeč může využít kvalifikaci, kterou doma získal tak, jako by ji získal u nás. Vzdělání mu touto cestou bude uznáno za rovnoprávné, což deklaruje na všech stupních školský zákon. Uznávání se však netýká absolvovaných odborných kurzů.

Procesem musí projít všichni zahraniční žadatelé, pakliže u nás chtějí pracovat a potřebují k tomu určitou kvalifikaci anebo hodlají-li navázat v ČR dalším studiem.

Uznání vzdělání je nutné u každého zahraničního uchazeče o práci či studium, výjimku mají pouze občané ze Slovenska. Postup se dle země neliší, liší dle stupně dosaženého vzdělání. Nostrifikace středoškolského vzdělání probíhá jinak, než je tomu u diplomu. U některých států navíc bývá nutné ještě doklad opatřit apostilou, případně superlegalizovat.

Jak probíhá nostrifikace a co je potřeba

Doložit musíte daný dokument, to znamená vysvědčení nebo vysokoškolský diplom. Spolu s ním v obou případech přikládáte i seznam absolvovaných předmětů pro daný studijní obor. Svůj doklad o vzdělání musíte nechat ověřit a kopii diplomu nebo vysvědčení dát přeložit do českého jazyka soudním překladatelem.

Tip na článek:  Unikátní studijní obor Multimediální tvorba bez povinné maturity z matematiky!

K dokumentům pak přidáte žádost o nostrifikaci a nevratný poplatek. Ten je v případě vysvědčení 1 000 Kč, v případě nostrifikace diplomu ze zahraničí zaplatíte už 3 000 Kč.

Uchazeč si podá žádost na příslušný krajský úřad, který má kompetence v této věci rozhodovat. Výjimkou udělenou ze zákona disponují veřejné vysoké školy, kdy mohou uchazeči uznat předešlé vzdělání samy a ten tak procesem nostrifikace vzděláníprocházet nemusí, pakliže je jeho záměrem dál v Česku studovat.

Nostrifikační zkouška – kdy a za jakých podmínek

Z předložených dokumentů by mělo vyplývat, že obsah vzdělání se shoduje, tedy že například při nostrifikaci diplomu z Ukrajiny má absolvent stejné vědomosti, jako by se vzdělával v tuzemsku. Pokud tomu tak není, diplom mu v první fázi uznán nebude. Absolvent však bude vyzván ke složení tzv. nostrifikační zkoušky.

Pakliže se studijní program na domovské a české škole překrývá jen zčásti, tato zkouška deklaruje, že jste si stihli doplnit vědomosti i z předmětů, které jste původně neabsolvovali. Složení nostrifikačních zkoušek je tak do značné míry individuální a odvíjí se od skladby předmětů v rámci dané vzdělávací instituce.

Uchazeč však předem zná otázky a může se tak s dostatečným předstihem na zkoušku připravit. Cizinci jsou zproštěni povinnosti vykonat zkoušku z českého jazyka. Zkouška se vykonává před komisí, její členové by měli být minimálně tři a jmenuje je krajský úřad.

Chcete pomoci s celým procesem ověření vzdělání v ČR? Využijte služeb pracovní agentury IRS Czech, která s tím má zkušenosti a ví, na co si dát pozor.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *