Nejspíš už jsi ve svém životě potkal takové lidi, kteří se učí jazyk více než deset let a stále nejsou schopni dát dohromady jednoduchou větu. Možná sám už nějakou domu navštěvuješ firemní jazykové kurzy a stále se Ti nezdá, že bys udělal znatelný pokrok.

A možná i Ty máš ve své studijní skupině člověka, který už po krátké době studia mluví daným jazykem takřka plynule. K naštvání?

Ano, při setkání s takovými jedinci se občas neubráníme závisti a můžeme se jen sami sebe ptát, čím to je, že jim kurzy němčiny nečiní žádné problémy, zatímco Ty ještě stále nejsi schopný si při výletu do Vídně objednat ani párek v rohlíku.

V čem jsou tito jazykoví géniové jiní a v čem tkví tajemství jejich úspěchu? Přečti si článek Jazykové školy PELICAN a zjisti, jak si osvojit jejich zvyky ke svému vlastnímu užitku.

  1. Jsou soutěživější než Ty

Abys byl v něčem dobrý, musíš to zkrátka chtít dělat. Soutěživí lidé udělají maximum pro to, aby dosáhli svého cíle. Budou ráno vstávat o hodinu dřív proto, aby si před náročným dnem zopakovali slovíčka.

O polední pauze budou namísto opakované aktualizace Facebooku a Instagramu pravděpodobně viset na nějaké výukové appce a u večerního seriálu vypnou titulky, aby si procvičili porozumění mluvenému jazyku. A protože ne každý z nich se touto tvrdou prací rád chlubí, jejich snaha nám už může zůstat skrytá.

Není se čemu divit, že když pak spolu budete firemní kurzy angličtiny navštěvovat, bude se zdát, že se jazyk naučili snadno a bez námahy. Jak vidíš, opak může být pravdou!

  1. Neztrácejí čas na sociálních sítích

Sociální sítě jsou vysoce návykovou záležitostí, podobně jako třeba hrací automaty. Na rozdíl od nich však u sociálních sítí není ani mizivá šance, že by Ti vydělaly nějaké peníze nebo předaly znalosti (pokud ovšem nejsi slavný Youtuber nebo Instagram star).

Zkus si tuto skutečnost připomenout v okamžiku, kdy se přistihneš, že už dvě sjíždíš Facebook, přestože se na něm vlastně ani neděje nic nového. Trocha matematiky nám v tomto případě neublíží, takže: i kdybys trávil na sociálních sítích jen dvě hodiny denně, dělá to týdně 14 hodin, a to už není tak zanedbatelné množství času.

Dokážeš si představit, co všechno kolem tvého studia jazyků by se dalo za tento čas stihnout? Zkus to změnit a buď si jist, že lektor zodpovědný za Tvé firemní vzdělávání bude žasnout!

Lidé, kteří jsou dobří v jazycích, tohle všechno ví a umí si podle toho upravit své priority. To je taky důvod, proč svůj drahocenný čas netráví neustálým aktualizováním svého newsfeedu, ale právě studiem jazyků.

  1. Umí si určit priority

Když se nám něco nechce – jako třeba opakovat si slovíčka nebo dělat domácí úkol do jazykového kurzu – často si hledáme činnosti, které by nám pomohly tuto nepříjemnou povinnost odložit.

Tip na článek:  Probuďte svého vnitřního dobrodruha

A proto se nám může často stát, že než se dostaneme k úkolu, máme vypráno, vyžehleno a nadvakrát umytá všechna okna, a pak už je večer a nám se chce spát, a vůbec, na úkol už je přece pozdě!

Lidé, kteří jsou dobří v jazycích, ale vědí, že čas je neúprosný a podle toho s ním také nakládají. Den mají pečlivě naplánovaný, včetně času vyhrazeného pro studium jazyka. Vyber si hodinu, která Ti nejlépe vyhovuje a dodržuj ji každý den!

  1. Rádi si povídají

Udržet konverzaci může být někdy složité i v rodném jazyce. Jediné, co nám může pomoci tuto dovednost zlepšit, je trénovat – udělat si čas na kontakt s ostatními lidmi, na to jim naslouchat a jednou za čas si s nimi vyměnit alespoň pár vět. Pokud ti činí potíže mluvit jazykem, který se učíš, pomůže jediná věc – snažit se mluvit víc.

Lidé, kteří jsou dobří v cizích jazycích, jsou často velmi upovídaní. Rádi se setkávají s novými lidmi a povídají si s nimi – ať už o přestávkách se spolužáky navštěvujícími s nimi pomaturitní studium jazyků nebo třeba při svých cestách v zahraničí. Proto i Ty, když cestuješ do země, kde se daným jazykem mluví, snaž se této příležitosti využít na maximum.

A pokud jsi trochu introvert, mysli na to, že Tě tady lidé neznají, a proto se můžeš trochu uvolnit a nechat vyjít na chvíli na povrch své extrovertnější já. Buď si jist, že tímto způsobem brzy překonáš svůj strach z mluvení a sám budeš vyhledávat příležitosti, jak využít svých nově nabytých dovedností.

  1. Vědí, jak se vyvarovat negativních myšlenek

Naučit se cizí jazyk jistě vyžaduje odvahu. Gramatická pravidla, nová slovíčka a ošidná výslovnost – tohle všechno nás může při studiu jazyka pěkně potrápit. Proto se často můžeme přistihnout při tom, že upadáme do světa negativních myšlenek.

„Nikdy se to nenaučím. Nedělám žádný pokrok. Nikam to nevede. Je to ztráta času.“

Zdá se Ti to povědomé? Špatně! Takové myšlenky mohou být až příliš škodlivé. Postupně se totiž z našeho vědomí propracují až do podvědomí, kde nám mohou uškodit nejvíce. Najednou si přestaneme věřit, přestaneme vidět ve studiu jazyka smysl a jednoho dne zjistíme, že se jazyku už skoro vůbec nevěnujeme.

Myšlenka na to, že to nedokážeme, je prvním krokem k tomu, abychom to skutečně nedokázali.

Tip: aneb Jazyková škola Brno PELICAN radí. Moudří lidé se snaží negativní myšlenky nahradit těmi pozitivními. Takže namísto toho, že to nemá smysl, si můžeš říkat například tohle: „Jazyk mi dělá potíže, ale pomalu dělám pokroky. Byla by škoda to vzdát. Není to ztráta času. Už umím víc než před týdnem/měsícem/rokem.“

A pokud by se přeci jen do Tvé mysli vloudila nějaká negativní myšlenka, navštiv naši jazykovku PELICAN sídlící v centru Brna. Společně ji velmi rychle vyženeme, tím si můžeš být jist!

Tvůj pozitivně smýšlející „jazykomil“ PELICAN

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *