Pracovní povolení pro Ukrajince

Zaměstnanecká karta vs. modrá karta

Poptávka po zaměstnancích v České republice stále roste. Důvodem k tomuto případu je možná i zvýšená orientace Čechů s jistou mírou kvalifikace do zahraničí za většími příležitostmi a předně za vyšším platovým ohodnocením.

Takové smýšlení mají už někteří studenti, kterým podle jejich názoru nevytváří jejich vlast dostatečné podmínky pro ideální zaměstnání a uchylují se tak k práci v zemích s největšími ekonomikami na světě. Takový trend, práce v cizině, nastává ovšem i v jiných zemích Evropy.

Příkladem může být i země ve východní části Evropy, tedy Ukrajina. Právě Česká republika je vyhledávanou pracovní destinací pro občany z rozvojové Ukrajiny. Jsou umisťovány na různé pracovní pozice dle jejich kvalifikace a vědomostí v určitém, jejich vlastním, oboru. Vše ale není jen tak.

I Ukrajinci, stejně jako jejich budoucí zaměstnavatelé musí podniknout jisté kroky, které vedou pozdější vzájemné spolupráci. Ať už od získání pracovního povolení pro Ukrajince, víza nebo po zaměstnanecké a modré karty.

Mezi těmito pojmy jsou ve většině případů jen malé rozdíly. Pojďme si vysvětlit, jak se od sebe liší zaměstnanecké a modré karty.

Zaměstnanecké karty

Zaměstnanecké karty by se daly označit za čerstvého nováčka v peněženkách ukrajinských občanů. Před časem to byly právě karty zaměstnanců, které nahradily tzv. zelené karty.

Zaměstnanecká karta je udělována občanu na dobu delší než 3 měsíce. Prostřednictvím této karty je Ukrajinci umožněno pobývat na území České republiky a zároveň vykonávat činnost na pracovní pozici, na kterou byla zaměstnanecká karta vydána.

Tato karta patří za nejčastěji vydávanou kartu na našem území vůbec. Její trvanlivost slouží ale pouze na dobu 2 let, po kterém je ovšem možné kartu bez žádných problémů obnovit. Karta je určena na zaměstnání, pro které není nutný určitý stupeň odborné způsobilosti a zkušeností v oboru.

Tip na článek:  Využijte nabídku Last minute zajezdů do Egypta

Tento typ karty má ze zákona duální charakter, tedy opravňuje žadatele k práci i pobytu na území ČR. Nemusí tak žádat o dva rozdílné dokumenty, protože zaměstnanecká karta odvede všechnu práci sama.

Modrá karta

Modré karty by se daly označit za určitý protipól karet zaměstnanců. Jejich zásadní rozdíl byl už možný k rozpoznání z minulého odstavce. Takzvané modré karty jsou totiž udělovány občanům Ukrajiny pouze tehdy, pokud je k výkonu jejich zaměstnání nutná odborná znalost a vysoká kvalifikace.

Za vyšší kvalifikaci se v tomto případě považuje ukončené vysokoškolské vzdělání, které trvalo alespoň 3 roky. Takové vzdělání je nutné uznat procesem nostrifikace, tedy procesem, kdy je rozhodnutí o platnosti zahraničního vzdělání uznáno domácím úřadem.

Výdej povolení

Oba typy pracovních povolení jsou vydávány na základě zaslané žádosti, která obsahuje přílohy. Je nutné zaslat i výpis z rejstříku trestů, občanský průkaz, pasové fotografie nebo dokladem o zajištění ubytování. Poté už nestojí nic v cestě k vydání příslušných karet a k odstartování nové pracovní štace.

Pokud chcete mít jistotu, že bude žádost o zaměstnaneckou či modrou kartu v pořádku, je lepší využít služeb specialistů. Jedním z nich je pracovní agentura IRS Czech, která se specializuje na získávání zaměstnanců z Ukrajiny a vyřízení všech potřebných povolení a víz. Stačí navštívit stránky www.irsczech.com , kde se dozvíte více.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..