Chorvatsko

V jihovýchodní Evropě, konkrétně na Balkánském poloostrově se rozléhá přímořský stát Chorvatsko. Čeští turisté si tento kraj velmi oblíbili a ročně v Chorvatsku tráví svou dovolenou stovky tisíc Čechů (loni to bylo přibližně 732 000 lidí). Chorvatsko (zde bude odkaz na uvch.cz) se skládá z regionů, a každý z nich má své typické znaky, podle nichž si lidé mohou vybírat, kde budou trávit svůj volný čas.

Istrie

Poloostrov v severní části Chorvatska, jehož rozloha činí 3000 km2. V této oblasti nachází spoustu hotelových komplexů, apartmánů či penzionů. Mezi známá města uvedené destinace patří: Umag, Poreč, Rovinj, Pula, Labin a Opatia a Rijeka. Pláže jsou zde vysypané pískem nebo betonové. V této lokalitě lze navštívit dva národní parky – Národní park Brijuni a národní park Risnjak.

Kvarner

Mezi Istrijským poloostrovem a Severní Dalmácií se nachází oblast Kvarner. Největším chorvatským přístavem a zároveň centrem tohoto území je město Rijeka. Mezi další významná letoviska této části patří: Bakar, Kraljevica, Jadranovo, Crikvenica, Selce, Novi Vinodolski, Senj a také ostrovy Krk (města Krk, Baška), Cres (město Cres), Lošinj (město Mali Lošinj) a Rab (město Rab, Barbat).

Tip na článek:  Cestujte svobodně, dobrodružně, s karavanem

Severní Dalmácie

Sever tohoto území patří mezi nejméně navštěvované díky hornatému terénu a pohoří Velebit. Od střední části však začíná Zadarská riviéra s mnoha přímořskými letovisky: Starigrad, Jasenice, Posedarje, Zaton,

Zadar, Sukošan, Biograd a ostrov Pag (města Novalja, Povjana). V tomto regionu lze navštívit spoustu národních parků: Národní park Kornati, Národní park Krka, Národní park Plitvická jezera, Národní park Paklenica, Národní park Velebit.

Střední Dalmácie

Tento region je známý svým postavením v kulturní a historické oblasti. Nachází se zde spoustu historických památek, kostelů, středověkých domů a jiných architektonických památek. Nejznámější města jsou Trogir, Split, Omiš a ostrovy Hvar, Brač, Šolta a Vis.

Jižní Dalmácie

Subtropickou exotiku a krásné prostředí nabízí nejjižnější oblast Chorvatska Jižní Dalmácie je ohraničena státem Černá Hora, poloostrovem Pelješac a řekou Neretvou. Mezi perly, co se týká letovisek, patří: Klek, Braca Komarna, Neum, Dubrovnik , poloostrov Pelješac (Ston, Mokalo, Trpanj, Orebič) a ostrovy Korčula, Mljet a Šipan.

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.