Každý správný pelikán ví, že jazykovka PELICAN zajišťuje zejména jazykové vzdělávání. Pomaturitní studium angličtiny, kurzy vietnamštiny, firemní kurzy němčiny – jsou v naší žluté škole na denním pořádku.

Nicméně, věděli jste, že taky radíme všem, kteří to potřebují, jak najít bydlení, školu pro děti nebo třeba praktického lékaře?

To jsou totiž otázky, které cizinci žijící v České republice řeší často zdlouhavě a bez dostatečných informací. Pomoci jim po jazykové i faktické (nejedná se pouze o kurzy češtiny pro cizince) stránce má v úmyslu nový projekt, nazvaný příznačně WHATtoDOif, jehož českým partnerem se stala taky naše škola PELICAN.

No a tak mezi tím, že pořádáme jazykové kurzy, pomaturitní studium i firemní vzdělávání – se věnujeme právě evropským projektům, jejichž cíle se různí. Co je cílem projektu WHATtoDOif?

Řešení situací, ve kterých se cizinci v ČR ocitají

Jako cíl projektu si partneři projektu (Česká republika, Polsko, Velká Británie, Bulharsko, Itálie a Kypr) vytyčilo pomoci zejména nově příchozím cizincům četně migrantů a uprchlíků zorientovat se v ekonomické, sociální, politické a pracovní realitě zemí, do nich přicházejí. Klíčovou skupinou jsou rovněž rodinní příslušníci osob, které přicházejí do evropských zemí za prací či podnikáním.

Podstatou projektu je vytvoření efektivního průvodce pro řešení konkrétních životních situací, v nichž se cizinci v evropských zemích ocitají. Partneři se zaměří zejména na 6 následujících oblastí:

  • vízové procedury
  • občanská a politická participace
  • bydlení a reality (nájem, pronájem, koupě nemovitosti, hypotéky, povinnosti nájemce a vlastníka nemovitosti)
  • zdravotní péče (kam se kdy obrátit, praktický lékař, nemocnice, pojištění, finanční aspekty zdravotní péče)
  • vzdělání pro děti a dospělé (mateřská a základní škola, kam a jak přihlásit dítě, podmínky prospěchu, vzdělávací příležitosti pro dospělé)
Tip na článek:  Tomáš Krsek a jeho stipendijní program Vám umožní studium na Harvardské univerzitě, univerzitě, kde se rodí milionáři

V rámci těchto široce stanovených oblast se každý z partnerů (každá země) zaměří na konkrétní problematické situace, které činí cizincům v dané zemi potíže.

Totiž to, že cizinci třeba i ovládají anglický jazyk vůbec neznamená, že jim to např. při jednání s úřady pomůže. A jestli jsi kurzy angličtiny taky navštěvoval a pak vyrazil do cizí země s předpokladem, že se všude domluvíš, jistě víš, co máme na mysli. Nedomluvíš.

Výstupy projektu budou přeloženy do partnerských jazyků a také do jazyků velkých etnických menšin žijících v daných zemích.

Projekt bude mít rovněž jazykově-vzdělávací funkci, kterou obstará studijní balíček obsahující fráze a terminologii související s řešením problémů v dané oblasti. A kdoví, třeba právě studenti navštěvující pomaturitní jazykové kurzy nám s tímto výstupem projektů pomohou!

Zaujal Tě projekt a chceš se o aktivitách naší školy PELICAN dozvědět více? Zastav se za námi v naší žluté kanceláři v centru Brna. Moc rádi Tě uvidíme a do dění v projektu zasvětíme!

Podobné články na Triomar.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..