Spojené arabské emiráty je stát středního východu, ležící v jihozápadní Asii, na východě Arabského poloostrova u pobřeží Perského zálivu. Na jihozápadě sousedí se Saúdskou Arábií, na západě s Katarem a na východě s Ománem. Severní pobřeží je omýváno Perským zálivem a východní pobřeží Ománským zálivem. Pobřeží Spojených arabských emirátů skýtá mnoho menších, většinou neobydlených ostrovů.

Spojené arabské emiráty se skládají ze sedmi autonomních emirátů:

  • Abú Dhabí,
  • Adžmán,
  • Dubaj,
  • Fudžajra,
  • Ras al Chajma,
  • Umm al-Kuvajn,
  • Šardžá.

Každý emirát má stejnojmenné hlavní město. Za hlavní město celých emirátů je považováno Abu Dhabí. Etnické složení SAE je poměrně pestré. Původní obyvatelé tvoří pouze 20% menšinu. Žije zde mnoho přistěhovalců, především Arabové, Pákistánci, Indové, Íránci a Filipínci.

Většinu území Spojených arabských emirátů – téměř 4/5 – zabírá poušť. Pouštní písek má díky minerálům různé zbarvení, od šedé přes krémovou až po červenou. Podnebí je suché a tropické. Většina obyvatel žije na pobřeží. Tzn. že více jak 95% území je neobydlené. Svoji rozlohou se SAE dají přirovnat k České republice. V minulosti bylo zdrojem obživy místních obyvatel pirátství, lov ryb a perel nebo obchod s kořením. Avšak v 50. letech 20. století zde byly nalezeny rozsáhlé zdroje pro těžbu ropy, díky čemuž se SAE staly jedním z nejbohatších států světa. Dnes lze bez nadsázky říci, že SAE jsou symbolem luxusu a bohatství.

Co se týče ostatního průmyslu, těží se zde ještě mramor a vyrábí cement a hliník. Zemědělství je prakticky zanedbatelné. Ze SAE se vyváží pouze datle. Nejvýznamnějším obchodním a kulturním centrem je město Dubaj.

Tip na článek:  Alpine Pro: ryze česká oděvní značka obléká vás i olympioniky

SAE se staly velmi oblíbenou turistickou destinací

Exotika s vůní orientu, místní kulturní tradice a stopy historie, umělé ostrovy ve tvaru palem, mrakodrapy, luxusní hotely se špičkovými službami, křišťálově modré moře, pláže s bílým pískem, luxusní golfová hřiště, majestátní hory, výlety do pouště, potápění, lyžování na písečných dunách, moderní architektura, luxusní obchody s oděvy a šperky, místní exotická kuchyně – to vše dělá ze Spojených arabských emirátů perlu arabského poloostrova a jednu z nejžádanějších exotických destinací.

Co vás určitě překvapí, je fakt, že SAE patří mezi nejbezpečnější země světa. Během pobytu si můžete prohlídnout místní mešity a původní arabská obydlí nebo místní pouštní zelené oázy – tzv. ostrůvky života. Dominantou Spojených arabských emirátů je hotel ve tvaru plachetnice Burj al-Arab, který stojí od roku 1999 v Dubaji. Je vybudován na umělém ostrůvku a po dlouhou dobu byl nejvyšším hotelem světa. O jeho unikátnosti svědčí i fakt, že hotel byl oceněn sedmi hvězdami.

Ronald_Sagarino / Pixabay

Jedinečným zážitkem je místní orientální kuchyně

Základem všech jídel je zelenina. Nejčastěji okurky, rajčata, mrkev nebo lilek. Typickým jídlem je pokrm zvaný kebab. Typické jsou také zdejší arabské kavárny a čajovny, kde vám nabídnou silnou arabskou kávu, mátový čaj, ale také vodní dýmku zvanou šiša.

Ve Spojených arabských emirátech je zakázána konzumace vepřového masa a alkoholu. Ten platí samozřejmě pro muslimy. Turisté se tímto zákazem řídit nemusí. Alkohol je k sehnání ve většině obchodů, ale za vyšší ceny. V restauracích je nabídka alkoholu velmi omezená.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..