Marně hledáte úlevu v horkých dnech? Když se nemůžete schovat do klimatizovaných místností, můžete si pomoci s drobností schovanou v kabelce. Pár vteřin a k vašemu obličeji začne proudit chladivý vánek.

Mluvíme o technické novince? Rozhodně ne! Vějíře jsou s námi už tisíce let. Vějíř by měl znovu patřit do každé kabelky.

Vějíře píší historii starou tisíce let

Nejprve se vějíře začaly používat při rozdělávání ohně a také se pomocí vějíře odháněl hmyz. To ještě měl vějíř trochu jinou podobu, než jak jej známe dnes. Vějíře se vyráběly z kravských nebo koňských oháněk a nebyly příliš vzhledné.

Krásu jim dodalo až umění starých Egypťanů. Nejstarší malované vějíře nalezneme i v Indii, Babylónii nebo Sýrii.

Portugalští mořeplavci během svých obchodních, a zároveň i objevných, cest přiváželi do Evropy atraktivní zboží ze vzdálených světů. Jedním vzácným artiklem byly i vějíře. Z Japonska byly přivezeny do Itálie a odtud byl jen krůček k tomu, aby se vějíře staly součástí garderoby každé dámy nebo pána.

Vějíř jako symbol luxusu

Panstvo milovalo vše, co bylo zdobené a okázalé. Zdobení se nevyhnulo ani vějířům. Peří vzácných ptáků se uchycovalo do lišt, které nesly drahokamy, zlaté reliéfy a perly. Teprve v 19. století se díky modernizaci výroby rozšířily vějíře mezi širší obyvatelstvo a začalo se měnit jejich zdobení i použitý materiál. Funkce však zůstávala stejná. Ochlazení obličeje v horkých dnech.

Tip na článek:  Šikovní pomocníci pro vaše spokojené chytré bydlení

Proč vějíř chladí

V horkém dni toužíte po sebemenším vánku, a proto začnete obličej ovívat třeba i rozevřenou dlaní. Jakmile se rozproudí vzduch okolo vaší tváře, teplejší vzduch se ochladí o okolí. Příjemný pocit se dostaví i přesto, že je v místnosti nebo venku stále stejná teplota. Proto jsou tolik v oblibě ventilátory.

Přitom můžete mít v kabelce malý a užitečný nástroj, který vás ochladí kdykoliv. Vějíř je lehounký, lehce skladný a působí jako něžný doplněk. Je skvělé, že se jeho popularita začíná vracet i do našich ulic.

Na společenských akcích můžete často vidět hedvábné vějíře nebo roztomilé vějíře s puntíky, které dámy používají k rozzáření jednobarevných, často černých, společenských šatů.

Sáhne po něm choreograf i bytový architekt

Ve španělských ulicích je vějíř vidět doslova na každém kroku. Z ulic se rychle dostaly i na nejrůznější jeviště a pódia. Všude ve světě jsou španělské vějíře nezbytnou rekvizitou tanečních vystoupení. S vějířem dostává tanec potřebné drama a vášeň.

Místo ale nemají jen v rukou dam, jejich místo může být i na chodbě nebo v obývacím pokoji. Dekorační vějíře větších velikostí se používají jako doplněk do interiéru a nahrazují méně zajímavé obrazy.

I vy brzy propadnete jejich kouzlu. Vyberte si ten nejkrásnější! Mít vějíř v kabelce je výhrou, nejen v horkých dnech.

Velký výběr originálních ručně malovaných vějířů najdete na stránkách www.poznani-knihy.cz

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *