Obezita v Česku

To, že obyvatelé České republiky nikdy nepatřili k nejštíhlejším v Evropě, je známý fakt. Typická představu Čecha dobře ilustruje postava dobrého vojáka Švejka. Spíše zavalitý chlapík – prostě kus chlapa. V poslední době se už ale nedá hovořit jen o zavalitosti, ale Češi se velmi úspěšně propracovávají k obezitě.

Každé desáté dítě v ČR je obézní

Podle nedávno zveřejněných dat má v České republice min. 15% dětí nadváhu a min. 10 % dětí je obézních.  Tento stav je minimálně 3x větší než jak tomu bylo v roce 1991. Tento velký nárůst obézních dětí se nejčastěji zdůvodňuje tím, že děti milují jídlo z fast foodu. To je ale zavádějící. Stejný počet obézních dětí jako ve velkých městech kde působí fast foodové řetězce je i na malých městech a vesnicích. Problém je tedy spíše v celkové změně životního stylu. Děti mnohem méně sportují a tráví čas venku.

Více je přitahuje počítač, kde tráví dlouhé hodiny při hraní her, sledování videa z Youtube nebo s kamarády na Facebook.

Problémy s nadváhou má až 40% Čechů

Podle dalších výzkumů má problémy s váhou minimálně 40% Čechů. (jiné údaje udávají dokonce hodnoty 60-65% Čechů, kteří jsou obézní). Tento stav může z dlouhodobého hlediska znamenat velký problém. Obézní lidé jsou totiž častěji stiženi nejrůznějšími chorobami, a mají mnohem kratší délku života. Vzhledem ke stavu českého zdravotnictví a vzhledem ke stavu českých financí to pak v budoucnu může být velký problém, kdy výdaje na léčení obézních mohou pro státní rozpočet znamenat opravdovou katastrofu.

V USA investují do boji s obezitou 150 miliard

Na tento problém s velkým počtem obézních už narazili v USA kde je tradičně nejvíce obézních obyvatel. V Americe si již tento problém uvědomili a pokoušejí se proti obezitě svých obyvatel bojovat. Do kampaně proti obezitě se zapojil i americký prezident Barack Obama. V USA vydávají na boj s obezitou 150 miliard dolarů ročně. Pro vaši představu to je více než dvojnásobek rozpočtu české republiky na rok 2014.

Tip na článek:  Vitamíny na vlasy a mezoterapie nabízí recept na zdravé a husté vlasy

Co je to obezita

Obezita je stav, kdy má člověk takové množství tuku, které již může ohrožovat jeho zdraví. Definice obezity se poměrně často mění a vyvíjí. Stav obezity se nejčastěji vyjadřuje pomocí takzvaného BMI indexu. Tento index se počítá na základě tělesné výšky a váhy. Podle aktuálního stavu je člověk, který má více než 25kg/m2 považován za obézního. (naopak osoba která má BMI nižší než 20 má podváhu). Celá stupnice BMI je širší – kompletní přehled BMI najdete na této stránce, kde si sami můžete spočítat v online kalkulačce BMI, jak na tom jste

Jak bojovat s obezitou?

Na internetu existují desítky stránek a online poraden, které se zabývají otázkou jak zhubnout? Pokud i vy uvažujete o tom že by jste měli shodit pár kilo, prvním krokem by mělo být, že e zamyslíte nad svým životním stylem. Cvičíte nebo máte alespoň nějaký aktivní pohyb? A co váš jídelníček, nezasloužilo by si vaše tělo nějaké odlehčení, trochu více zeleniny a trochu méně tučných jídel? Pro zhubnutí je potřeba především pevná vůle a trocha odhodlání. Jen tak se můžete pustit do boje se svou váhou a pokusit se zhubnout trochu v bocích nebo zhubnout břicho nebo třeba zhubnout stehna.

Prvním krokem by mělo být zjištění jak je na tom váš BMI index. Pokud se jeho hodnota pohybuje v horní hranici je určitě dobré, abyste se poradili se svým lékařem o nejhodnějším postupu.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *