Room Attic Old Old Room Space  - Tama66 / Pixabay

Možná vám na první pohled připadají téměř stejné, takže se jen těžce rozhodujete, co nakonec vybrat. Sepsali jsme pro vás výhody i nevýhody obou materiálů a pokusíme se vám celý proces maximálně usnadnit.

Co se vám vybaví, když se řekne palubky? Snadná pokládka? Široká paleta provedení? Výhodné kombinování s podlahovým topením? Tak přesně tohle mají dřevo i laminát společné. V dalších aspektech se však už tyto materiály začínají rozcházet.

Jak vlastně vypadá laminátová podlaha

Tvoří ji tři vrstvy, přičemž horní nášlapná strana je pokryta fólií nebo několika vrstvami papíru s libovolným vzorem. Nosná vrstva je pak vyrobena z dřevního prachu a pilin (tzv. MDF deska). Nabízí poměrně vysokou odolnost, jednoduchou údržbu a zejména nižší pořizovací cenu.

A nevýhody? Je studená a drsná, nabídne jen nízkou zvukovou izolaci, citlivě reaguje na zvýšenou vlhkost a především je prakticky neopravitelná. V případě většího poškození je tak vždy nutné vyměnit rovnou celý dílec.

Tip na článek:  5 rad a tipů, jak na rekonstrukci bytu

Jaké výhody nabízí poctivé dřevo

A co se stane, když zabrousíme mezi materiály přírodní? Oblíbené dřevěné palubky jsou na tom co do výdrže a odolnosti o mnoho lépe. Snadno se renovují, působí hřejivě na pohled i na dotek a  jejich instalace je opravdu jednoduchá.

A nevýhody? Snad jen zvýšená potřeba údržby v podobě leštění, což lze ovšem za pomoci moderních úklidových prostředků zvládnout velmi snadno.

Když chcete opravdovou odolnost

Ale není dřevo jako dřevo. Hledáte podlahu pro skutečné výzvy? Pak vsaďte na to ze severských stromů. Roste pomaleji, což prospívá jeho textuře, struktuře i vlastnostem. Jinými slovy – oproti dřevu z nížin je pevnější a tvrdší. Povrch se snadno zpracovává do dokonalé hladkosti (často působí až jako skleněný) a to při doopravdy dlouhé životnosti. A kde takové dřevo poptat? Vsaďte na specialisty z e-shopu ispas.cz. Z bohaté nabídky druhů a produktů si určitě vyberete.

Zajímavé příspěvky z rubriky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..