Forget Me Not Flowers Still Life  - cocoparisienne / Pixabay

Pořizujete si terasu jako trvalou součást rodinného domu? Pak vám určitě padl do oka poctivý masiv, nabízející perfektní užitné vlastnosti. Otázka výběru vhodného dřeva je však už o něco složitější.

Jak vybrat terasová prkna tak, aby byla trendy a přitom vyhověla všem vašim požadavkům? Máme pro vás dva tipy na dřevo, které dlouho vydrží a ochotně se přizpůsobí všem vaším přáním a potřebám.

Když teak, tak jávský nebo barmský

Pokud milujete exotiku, pak vás smrkové palubky nejspíš příliš neokouzlí. Mnohem lepší volbou bude důvěrně známá textura teaku. Snadno splyne s okolním prostředím a jeho vzhled můžete snadno regulovat intenzitou péče jíž mu dopřejete.

Světležluté bělové dřevo svým vzhledem odkazuje na některé jiné zástupce našich dřevin, ovšem na rozdíl od nich dokáže dlouho odolávat i náročným venkovním vlivům. A obejde se zcela bez údržby. Když totiž dřevěné podlahy teak přestanete napouštět cennými oleji, poradí si samy. Obalí se tenkou ochrannou vrstvičkou, zabarvenou do stříbro-šeda. Jde o příjemnou a především postupnou změnu vzhledu, která bude vypadat skvěle i po mnoha letech.

Ale jestliže vám jde naopak o texturu a pravidelné napouštění terasy olejem vám nevadí, můžete vybírat hned ze dvou druhů teaku. Zatímco ten barmský (označovaný také jako pravý) nabízí žlutohnědé bělové dřevo, opatřeně zlatohnědým jádrem, jávský teak je o něco různorodější a barevnější. Na jeho odolnosti to však vůbec nic nemění.

Vsadit lze i na modřín

Možná vás to překvapí, ale dřevěné terasy mohou být vyrobeny i z modřínu. Jde o velmi pružný materiál, navíc plný pryskyřic. Odpuzuje vodu a mohou se z něj vyrábět například i saunové palubky. A nepřipraví vás o výraznou texturu. Stačí ho napustit kvalitním olejem. A jak to vypadá v praxi? Prohlédněte si vzhledy jednotlivých druhů u specialistů na stránkách Au-mex.cz, kde na vás čeká i množství dobrých rad a tipů.

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *