Notebooky se staly velmi oblíbeným zařízením. Jsou malé a přenosné, proto se na nich dá pracovat téměř kdekoliv. Notebooků existuje na trhu celá řada.

Ty levnější se hodí spíše pro kancelářské práce, dražší pak na úpravu fotografii a práci s grafikou. Pojďme se zaměřit právě na notebooky vhodně pro grafiky, co by měly splňovat a jaká je jejich pořizovací cena.

Kritéria pro výběr notebooku na grafiku

Ještě, než se pustíte do výběru notebooku, zodpovězte si následující otázky:

  • Jaká je vaše cenová představa
  • Jak často budete grafický notebooku využívat?
  • Je práce s grafikou vaší každodenní prací?

Cena jistě zajímá každého. V případě notebooků cena začíná už na zhruba 5 000 Kč a může končit třeba až na 50 000 Kč. Je tedy jasné, že notebook pro práci s grafikou bude poněkud dražší.

Jejich cena se pohybuje kolem 20 000 Kč. V této kategorii se dají pořídit modely, která splní požadavky většiny náročnějších uživatelů.

S cenou také úzce souvisí využití grafického notebooku. Pokud jej budete používat pouze pro domácí práce, můžete se klidně poohlédnout i po levnější variantě.

Naopak profesionální grafici, kteří se touto prací živí, budou potřebovat notebook výkonnější. V tomto případě je dobré nešetřit a koupit notebook třeba i mírně přes 20 000 Kč.

Parametry grafického notebooku

Operační systém

Na první pohled se může zdát, že operační systém není vůbec důležitý. V některých případech může být opak pravou. Na výběr jsou nejrozšířenější operační systémy Microsoft Windows a Apple MacOS.

Jestliže jste již z minulosti zvyklí pracovat v systému Windows je dobré u něj zůstat i nadále. Učit se pracovat na jiném operačním systému by mohlo zabrat mnoho času, zejména pokud se potřebujete pustit do práce co nejdříve.

Tip na článek:  SEO analýzy

Profesionálové však většinou dávají přednost systému Apple MacOS, který je spolu s hardwarem optimalizován na vysoký výkon a práci s grafikou.

Procesor

Procesor je určitě spolu s grafickou kartou a operační pamětí tím nejdůležitějším. Jedná se totiž o srdce celého notebooku, které má značný vliv na jeho výkon. Co se týče procesoru, tak pro grafiky budou zajímavé modely od výrobce Intel. Zde je v nabídce Intel Cire i5 nebo Intel Core i7 či zcela nové Intel Core i8 či i9 pro špičkový výkon.

Pro každodenní práci s grafickými programy je nejlepší investovat do nejvýkonnějšího procesoru řady i7. Ten zajišťuje maximální výkon notebooku, protože disponuje 4, 6 nebo dokonce i 8 jádry.

Grafická karta

Dalším neodmyslitelným parametrem je grafika. Pro grafickou práci je velmi důležitá, protože zajišťuje rychlost zobrazení grafických modelů. Její paměť by měla mít alespoň 4 GB – platí čím více tím lépe. Zajistíte si tak ostatečně rychlé zobrazování vašich projektů.

Paměť RAM

RAM je třetím nejdůležitějším parametrem, který má vliv na výkon. Velikost RAM by se u grafických notebooků měla pohybovat minimálně kolem 16 GB.

Repasované notebooky

Jestliže chcete ušetřit za pořízení notebooku pro grafika, jednou z variant je výběr repasovaného notebooku. Jedná se o notebooky, které sice byly v minulosti již využívány, nicméně prošli kompletním seřízením a otestováním.

Dají se pořídit se slevou třeba až 70 % a navíc mají záruku dokonce až 12 měsíců. Vybrat si můžete na stránkách inComputer.cz

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..