Notebooky se staly velmi oblíbeným zařízením. Jsou malé a přenosné, proto se na nich dá pracovat téměř kdekoliv. Notebooků existuje na trhu celá řada.

Ty levnější se hodí spíše pro kancelářské práce, dražší pak na úpravu fotografii a práci s grafikou. Pojďme se zaměřit právě na notebooky vhodně pro grafiky, co by měly splňovat a jaká je jejich pořizovací cena.

Kritéria pro výběr notebooku na grafiku

Ještě, než se pustíte do výběru notebooku, zodpovězte si následující otázky:

  • Jaká je vaše cenová představa
  • Jak často budete grafický notebooku využívat?
  • Je práce s grafikou vaší každodenní prací?

Cena jistě zajímá každého. V případě notebooků cena začíná už na zhruba 5 000 Kč a může končit třeba až na 50 000 Kč. Je tedy jasné, že notebook pro práci s grafikou bude poněkud dražší.

Jejich cena se pohybuje kolem 20 000 Kč. V této kategorii se dají pořídit modely, která splní požadavky většiny náročnějších uživatelů.

S cenou také úzce souvisí využití grafického notebooku. Pokud jej budete používat pouze pro domácí práce, můžete se klidně poohlédnout i po levnější variantě.

Naopak profesionální grafici, kteří se touto prací živí, budou potřebovat notebook výkonnější. V tomto případě je dobré nešetřit a koupit notebook třeba i mírně přes 20 000 Kč.

Parametry grafického notebooku

Operační systém

Na první pohled se může zdát, že operační systém není vůbec důležitý. V některých případech může být opak pravou. Na výběr jsou nejrozšířenější operační systémy Microsoft Windows a Apple MacOS.

Tip na článek:  Vyplatí se vytvoření e-shopu na míru?

Jestliže jste již z minulosti zvyklí pracovat v systému Windows je dobré u něj zůstat i nadále. Učit se pracovat na jiném operačním systému by mohlo zabrat mnoho času, zejména pokud se potřebujete pustit do práce co nejdříve.

Profesionálové však většinou dávají přednost systému Apple MacOS, který je spolu s hardwarem optimalizován na vysoký výkon a práci s grafikou.

Procesor

Procesor je určitě spolu s grafickou kartou a operační pamětí tím nejdůležitějším. Jedná se totiž o srdce celého notebooku, které má značný vliv na jeho výkon. Co se týče procesoru, tak pro grafiky budou zajímavé modely od výrobce Intel. Zde je v nabídce Intel Cire i5 nebo Intel Core i7 či zcela nové Intel Core i8 či i9 pro špičkový výkon.

Pro každodenní práci s grafickými programy je nejlepší investovat do nejvýkonnějšího procesoru řady i7. Ten zajišťuje maximální výkon notebooku, protože disponuje 4, 6 nebo dokonce i 8 jádry.

Grafická karta

Dalším neodmyslitelným parametrem je grafika. Pro grafickou práci je velmi důležitá, protože zajišťuje rychlost zobrazení grafických modelů. Její paměť by měla mít alespoň 4 GB – platí čím více tím lépe. Zajistíte si tak ostatečně rychlé zobrazování vašich projektů.

Paměť RAM

RAM je třetím nejdůležitějším parametrem, který má vliv na výkon. Velikost RAM by se u grafických notebooků měla pohybovat minimálně kolem 16 GB.

Repasované notebooky

Jestliže chcete ušetřit za pořízení notebooku pro grafika, jednou z variant je výběr repasovaného notebooku. Jedná se o notebooky, které sice byly v minulosti již využívány, nicméně prošli kompletním seřízením a otestováním.

Dají se pořídit se slevou třeba až 70 % a navíc mají záruku dokonce až 12 měsíců. Vybrat si můžete na stránkách inComputer.cz

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *