Slovo mandala pochází ze sanskrtu, což je staroindický obřadní jazyk. Přeložit by se dalo jako kruh. Odkazuje se tak na charakteristický tvar mandal.

Původ a symbolika mandal

Vypátrat původ tohoto symbolu je však těžké, mandaly se objevují v mnoha kulturách i náboženstvích. Znali je Indové, Řekové i Tibeťané, svéráznou podobu mandaly reprezentuje i lapač snů známý od severoamerických indiánů.

Předposlední zmiňovaný národ je tradičně vytváří z barevného písku. Předznamenávat má takováto mandala buddhistické pojetí vesmíru. Celý proces trvá několik dnů a po dokončení je mandala zase zničena. Zdánlivě nelogické počínání v sobě ukrývá hlubokou symboliku pomíjivosti vesmíru. Obdobný rituál se nikde jinde nevyskytuje.

Mandaly jako prostředek sebevyjádření

Mandaly jsou nejen interkulturním projevem, vyskytují se v různých etapách lidstva. Na významu neztrácejí ani dnes. Používají se především tam, kde je potřeba se naučit pracovat s vlastními emocemi a najít cestu k sobě samému.

Nemusíte je přitom umět sami od základů vytvořit. Mandaly existují v podobě omalovánek s mandalou. Předtištěné tvary odpovídají tomu, co většina z nás zná z dětství. Princip je podobný, stačí vzít do ruky pastelku a nechat se vést svou intuicí. Použité barvy totiž vypovídají významně o našem duševním rozpoložení a o podobě našeho vnitřního světa.

Často si přitom nemusíme být ani stavu své psychiky plně vědomi a pouhou volbou barev nám naše podvědomí vysílá určité signály. Rovnoměrná barevnost motivu například svědčí o vyrovnanosti tvůrce. Vhodné je ale nad jejich významem neuvažovat příliš racionálně. Spolehněte se hlavně na své pocity.

Tip na článek:  Kongresový hotel Praha nabízí exkluzivní služby i ubytování pro náročné

Mandaly jsou proto dávnou pomůckou používanou k meditaci. Jedná se o zdroj energie i prostředek sebepoznání a dá se nad nimi výborně relaxovat. Vhodné jsou i pro děti, které se nad nimi zklidní a naučí se soustředit. Ostatně už ti nejmenší, kteří se naučili držet tužku a pokoušejí se o první svébytné výtvarné vyjádření, často volí motiv kruhu, jež symbolizuje zrod vlastní identity.

Mandaly nejen coby dekorace

K harmonizaci vaší mysli však nemusejí přispět jen ty motivy, jejichž procesu vzniku se sami aktivně účastníte. Mandaly jsou všude kolem nás a obklopují nás dokonce i v přírodě.

Do svých příbytků si je můžeme vnést v podobě nejrůznějších dekorací, například jako mandaly na zeď. Trochu méně tradiční variantu představují mandaly na sklo. Jakmile ji nalepíte, budete při prostupu slunečních paprsků překvapeni působivou hrou světla.

Každá mandala byla vytvořena s nějakým záměrem a tento vjem můžete jejím prostřednictvím přenést i do svého příbytku a navodit tak příjemnou atmosféru.

V současné době je již možné mandaly pořídit v celé řadě internetových obchodů. Pamatujte si základní pravidlo, že při nákupu nikam nespěcháme, soustřeďte se a nechte na sebe každou dostatečně působit. Vaše intuice vás dovede k té správné.

Velký výběr různých typů mandal najdete také na stránkách www.poznani-knihy.cz , kde se specializují nejen na mandaly ale i další esoterické předměty, vůně, tematické knihy a další věci, které potěší vaši duši.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..