Prakticky každá rekonstrukce domu či bytu si vyžádá i nová okna a dveře. Ale zatímco na začátku devadesátých let probíhala masivní výměna zastaralých dřevěných rámů za plastové nebo hliníkové, dnes se mnoho lidí k tomuto původnímu materiálu zase vrací. A my vám prozradíme proč.

Nemusíte vůbec vědět, jak se okno montuje, ani jak vlastně vypadá uvnitř. Mnohem více by vás měly zajímat jiné věci:

  • životnost,
  • kvalita,
  • původ.

Kvalita oken až na prvním místě

Výběr profilu a zasklení by měl být obsažen v plánech každé novostavby, ale i větší rekonstrukce. Nechte si poradit od odborníků, pokud si nejste jisti, a sami se pak zaměřte na optimální volbu materiálu a designu. A jak na to? Tak například vybírejte plastová okna podle více kritérií než jen podle ceny. Chtějte vědět, jak hluboko v profilu je zasklení uloženo, zajímejte se o druh povrchové úpravy a samozřejmě se ptejte i na údržbu.

Nabízí-li vám výrobce okna bezúdržbová, jděte o dům dál. I k těm nejkvalitnějším plastovým oknům totiž patří pravidelný servis. Jakmile začne klika drhnout nebo se okno špatně zavírá, musíte ho nechat seřídit, čímž zamezíte jeho poškození, ale i nepříjemným tepelným ztrátám. A jestliže váš dodavatel tuto službu nenabízí, lze pochybovat i o jeho způsobilosti k tomu, aby vám nová okna vůbec namontoval. Znamená to totiž, že o jejich skutečné funkci nejspíš neví vůbec nic.

Původ oken a výběr dodavatele

Dbejte i na to, aby bylo možné kvalitní okna opravit i za několik let. Díky zázemí velkých společností s tradicí se vám prakticky nemůže stát, že bude v případě nutnosti třeba vyměnit místo jednoho okenního křídla rovnou výplň celého stavebního otvoru.

I taková eurookna mají totiž spoustu typů a stejně jsou na tom i kvalitní dřevěná okna apod. Výměna stylem kus za kus rozhodně není napříč výrobci běžná, spíše naopak. Proto se nebojte svého dodavatele ptát na všechno, co vás zajímá. Případně se obraťte i přímo na výrobce.

Například u JIS.cz vám ochotně a rádi odpoví na všechny vaše zvídavé dotazy osobně i on-line. Svými postupy se netají a ochotně vám vysvětlí, proč je i během montáže oken třeba upřednostnit kvalitu před rychlostí. Oblíbená montážní pěna sice na první pohled vypadá skvěle a okna bezpečně udrží v zamýšleném prostoru, ale tím výčet jejích pozitiv končí.

Sama o sobě neposkytuje ani dostatečnou izolaci, ani nebrání vzniku tepelných mostů. Její použití samozřejmě není úplně zapovězeno, jen ho musíte doplnit dalšími prvky – od parozábran až po dobře zvolenou omítku. Skutečný specialista na okna musí mít tohle všechno v malíčku. Proto se ptejte, porovnávejte a nebojte se diskutovat o různých variantách. Vždyť okna jsou přece investicí na celý život. A leckdy i pro více než jednu generaci.

Plánujete rekonstrukci? Okna vás mohou nepříjemně zaskočit
Free-Photos / Pixabay
Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..