Studium jazyků je oblíbeným koníčkem čím dál tím většího množství lidí. Ať už jde o skupinové kurzy, firemní výuku nebo pomaturitní studium, každý rok se učebny jazykových škol plní nedočkavými studenty všeho věku.

I vy už určitě také dobře víte, že studium jazyků je prospěšné nejen pro pohodlnější cestování, ale i pro lepší pracovní či studijní vyhlídky. Věděli jste ale i to, že pravidelnými návštěvami jazykových kurzů můžete udělat hodně také pro své zdraví?

I když to může leckoho překvapit, studium cizích jazyků je skvělým způsobem, jak se udržet dlouho fit a při síle. Tato činnost má totiž blahodárný vliv nejen na naše tělo, ale především na náš mozek. A jaké jsou hlavní způsoby, kterými se pravidelné návštěvy jazykových kurzů mohou pozitivně podepsat na našem zdraví?

Zlepší vaši paměť

Pokud máte občas pocit, že vaše paměť už není to, co bývala, možná je nejvyšší čas zapsat se do jazykové školy. Je totiž prokázáno, že studium cizích jazyků zlepšuje krátkodobou i dlouhodobou paměť. To znamená, že když začnete navštěvovat firemní jazykové kurzy, nejenom přestanete zapomínat, kde jste nechali klíče, ale také si budete pamatovat více věcí v dlouhodobějším horizontu.

Tip: Zapište se do kurzu francouzštiny! Nejenže díky jeho blahodárnému efektu už nikdy nezapomenete na výročí, ale také budete schopni své drahé polovičce vyznat lásku v jazyce básníků!

Pomůže vám se lépe soustředit

Neschopnost se soustředit je problémem, který mnohé z nás může často potrápit, a to nejen v zaměstnání. Je toho na nás zkrátka moc, a když se zkoušíme soustředit na jednu věc, ostatní myšlenky si po chvíli si stejně najdou cestu zpět do naší hlavy. Možná se i vy často přistihnete při tom, že namísto toho, abyste poslouchali, co vám říká šéf, přemýšlíte o tom, co uvařit k večeři. Řešení je přitom tak jednoduché – stačí se zapsat do jazykového kurzu, díky kterému budete svou pozornost pravidelně trénovat.

Tip: Zkusili jste už navrhnout šéfovi firemní kurzy angličtiny? Budete tak zlepšovat své jazykové vědomosti, budovat kolektivního ducha a ještě k tomu zlepšovat svou schopnost soustředění, což ve výsledku ocení nejen on, ale všichni vaši kolegové!

Lépe díky němu zvládnete multitasking

S vysokou jazykovou úrovní souvisí také schopnost věnovat se více úkolům najednou, tzv. multitasking. Lidé, kteří ovládají dva a více jazyků, jsou totiž schopni mezi jednotlivými úkoly “přepínat” stejně tak, jako přepínají mezi jednotlivými jazyky.

Tip na článek:  Velikonoce ve světě – jiný kraj, jiný mrav

Pokud Vám ale připadá, že ani po několika lekcích němčiny se vaše schopnost řešit úkol nelepší, nevěšte hlavu – podle vědců trvá až půl roku, než se pozitivní účinky jazykového kurzu projeví v praxi.

Tip: Předplaťte si v jazykovce kurz rovnou na celý rok! Jazyková škola Brno na tyto kurzy nabízí slevy a vy si tím navíc zajistíte, že budete po celý rok nejen pracovat na zvyšování své jazykové úrovně, ale také pořádně posílíte svůj mozek!

Oddálí nástup stařecké demence

Stařecká demence sice není pro většinu z nás aktuálním problémem, ale přesto už teď můžeme udělat mnoho pro to, aby nás v budoucnu postihl co nejméně. A odpovědí je, jak asi správně tušíte, studium jazyků. Stařecká demence je spojena s poruchou kognitivních funkcí, jako je ztráta paměti, zpomalení myšlení a zhoršení úsudku.

Studem jazyků si všechny tyto schopnosti procvičujete. Je navíc prokázáno, že u těch, kteří se v mládí věnují studiu jazyků, dochází k nástupu příznaků demence v průměru o čtyři roky později než u těch, co se žádným jazykům nevěnují.

Tip: Zapište si kurz čínštiny nebo japonštiny! Ty jsou totiž považovány za jedny z nejobtížnějších jazyků na světě. Máte tedy zaručeno, že svému mozku dopřejete vydatnou dávku pohybu a udržíte ho v kondici i do pozdního věku.

Předejde depresím a stresu

Podle výzkumů se účastníci jazykových kurzů mnohem snáze vyrovnávají se stresem i s hrozbou deprese a jiných mentálních poruch. A není to jen tím, že posilujeme svůj mozek, který tak lépe odolává fyziologickým příčinám těchto nemocí. Studiem jazyků především získáváme tolik potřebný nadhled, který nás před negativními vlivy okolního světa spolehlivě ochrání.

Tip: Udělejte si ze studia jazyků zábavu! Na hodiny se tak budete těšit a odpočinete si v nich od každodenního shonu. Věnujte čas výběru vhodné jazykové školy i lektora. Využijte možnosti návštěvy ukázkové hodiny zdarma, pokud ji škola nabízí. Hlavní je, abyste se ve škole cítili dobře a aby vás to v ní bavilo.

Jazykové školy by se s trochou nadsázky daly označit jako posilovny pro naše mozkové závity. Pravidelné přemýšlení nad gramatickými pravidly a snaha si zapamatovat nová slovíčka je pro náš mozek totiž ten nejlepší tělocvik. Občas to sice bolí, ale je to vlastně stejné, jako když posilujeme svaly – když to nevzdáme a vydržíme, výsledky se brzy dostaví.

Tak šťastné posilování!

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *