Building Solar Panels Truck  - Elsemargriet / Pixabay

Solární energie je energií budoucnosti. A není se čemu divit. Slunce tu s námi bude stále (pokud tedy neuvažujeme v horizontu kosmických tisíciletí) a jeho paprsky dopadají na celou planetu. A protože dnes už jejich energii umíme skvěle využít, měli bychom to dělat co nejčastěji.

I když to vypadá, že si v ČR na solární elektřinu“sáhnou“ jen velkobaroni s obrovskými solárními elektrárnami, není to pravda. Díky programu Nová zelená úsporám jsou fotovoltaika dotace určeny i běžným lidem. Poradíme vám, jaká musíte splnit kritéria a co si pohlídat.

Pečlivě si vybírejte zařízení, využijete pak dotaci na maximum

Především je nutné vědět, že dotace na fotovoltaiku jsou přímo vázané na typ, jaký si pořídíte. Čím lepší a komplexnější systém budete mít, tím větší finanční injekci od státu získáte. Maximem je 50 000 Kč, které podle kritérií obdrží majitelé solárního termického systému, určeného pro přípravu teplé vody a pro přitápění.

Jedním krokem si tak můžete zajistit tepelný komfort po celý rok v koupelně i v topných tělesech. To zvládají především solární elektrárny na klíč. Ale pozor, musí jít o ty, spadající do nejnižší kategorie. Tedy takové, které nepřesahují svým výkonem hodnotu 10 kWp. Pro větší zařízení už dotace určeny nejsou.

Tip na článek:  Vybíráme nebankovní půjčky: Víte, jak se zorientovat v jednotlivých produktech?

Jen na ohřev vody získáte méně

Pokud u svého domu plánujete jen solární ohřev vody, pak se vám dotace úměrně sníží. Půjde jen o 35 000 Kč. A nezáleží na tom, zda vsadíte na solární nebo fotovoltaický systém. Stát v tomto ohledu žádné rozdíly nedělá.

Pokud to však myslíte s využitím energie ze slunce vážně, pak vsaďte na solární elektrárny, vybavené systémem pro akumulací energie do teplé vody nebo s šikovně řešenou akumulací elektřiny do baterie, která ji dokáže uchovat na horší časy. Vaše investice se vám tak vrátí mnohem rychleji. A kde si nechat s dotacemi poradit? Vyzkoušejte kupříkladu odborníky ze stránek EON.cz.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *