Podle posledních průzkumů si většina Čechů sice spoří na penzi, ale zároveň platí, že si odkládají hrubě nedostatečné částky. Situaci pak často napravují až s vyšším věkem, kdy se snaží naspořenou částku navýšit. Pro zajímavou pravidelnou rentu k důchodu to ale často nestačí.

Pokud víme, jak velký podíl důchodců je už nyní ohrožen chudobou, a zároveň víme, že podíl důchodů oproti populaci v produktivním věku bude nadále stoupat, je načase jednat. Odborníci vedou diskuze o tom, jak Čechům pomoci mít se v důchodu lépe.

Kolik si Češi odkládají na penzi

Lidé v Česku si v současné době pravidelně spoří na penzi částku odpovídající zhruba 2,5 procentům své mzdy. Nejčastější forma spoření na důchod je doplňkové penzijní spoření, kam si ale téměř polovina účastníků ukládá jen nanejvýš 500 korun za měsíc. To bohužel nestačí ani na získání maximálního státního příspěvku.

Ani když se k odkládaným částkám a státní podpoře přidá ještě častý příspěvek zaměstnavatele, naspořená suma při odchodu do důchodu není pro Čechy dostatečná. Češi mají momentálně v průměru na konci svého penzijního spoření našetřeno pouze kolem 80-90 tisíc korun. Tato částka ale při desetileté měsíční penzi nestačí ani na výplatu ve výši 1000 korun za měsíc.

Tyto nízké částky, v kombinaci s tím, že u nás penzijní spoření existuje teprve krátce, vedou k tomu, že lidé na konci naspoří jen nízkou částku. Tu si pak raději nechají jednorázově vyplatit namísto možnosti vyplácení pravidelné renty k důchodu, tím ale přicházejí o další peníze díky zdanění.

Tip na článek:  I malá půjčka 1000 Kč může být zajímavá

Jak si spořit na důchod lépe

Nejjednodušší možností, jak si spořit na penzi efektivněji, je lépe využívat všech výhod současného doplňkového penzijního spoření. Sejděte se s odborníkem a nechte si poradit, jaké je ideální nastavení vašeho spoření – jak získáte maximum státních příspěvků i příspěvků zaměstnavatele, jak ušetříte na zdanění vyplácených peněz. Prostudujte si dostupné recenze a vyberte si poradce, který s vámi vše spočítá a fundovaně vám poradí.

Druhou možností je zvolit pro budoucí přilepšení k penzi kromě doplňkového penzijního spoření ještě jiný typ produktu. Zajímají vás fondy, dluhopisy? Věřte, že na poli investování vás čeká úplně jiná úroveň zhodnocení vašich peněz.

Kontaktujte odborníky se skvělými recenzemi, jako jsou například lidé z české investiční skupiny DRFG (David Rusňák Family Group). Stanovte si svůj investiční cíl. Chtěli byste mít ke svému státnímu důchodu navíc třeba 3 tisíce měsíčně? Nebo 10? Jaké prostředky máte momentálně k dispozici? To vše s vámi odborník rád spočítá a ve vzájemné diskuzi pro vás vybere ty nejvhodnější produkty přesně pro vás.

A nejdůležitější rada na závěr. Začněte nad důchodem přemýšlet hned teď. Nenechávejte to na poslední chvíli. Dlouhé spořící a investiční horizonty jsou klíčové pro zajímavé výnosy a tedy i pro váš bezstarostný odpočinek na penzi.

Similar Posts

1 komentář

  1. […] vám změní život: Odhalte taje úsporu peněz, o kterých jste nikdy neslyšeli! Proč 95% lidí selhává ve spoření a jak se dostat do elitního klubu 5% úspěšných šetřičů Nenechte se připravit o svou […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *