Oblast severní Moravy patří tradičně k lokalitám, kde je bydlení citelně dostupnější než například v metropoli. Jak jsou na tom nemovitosti v Ostravě a okolí dnes?

Vývoj cen bytů na Ostravsku

Byty v Ostravě i v celém regionu v současné době odrážejí celorepublikovou situaci. Bydlení se stává pro celou řadu lidí hůře dostupné. Mohou za to hlavně přísnější kritéria při poskytování hypoték a pád tzv. hypoték stoprocentních.

Kupující navíc musí nově zaplatit daň z nabytí nemovitosti, která činí 4 %. Tuto povinnost novopečeným majitelům nemovitostí aktuálně ukládá zákon a pro mnohé je to další překážkou na cestě k vysněnému bydlení. Je totiž nutné, aby současný zájemce o nemovitost disponoval dostatkem vlastních zdrojů.

Ceny bytů v Ostravě a jejím blízkém okolí ještě začátkem letošního roku stále vytrvale vzrůstaly. V žádaných lokalitách to přitom bylo dokonce až o 20 %. Zájem byl v tuto dobu hlavně o bydlení v centru nebo v městských obvodech Poruba a Slezská Ostrava.

Právě tady jste si mohli, pro ilustraci, pořídit byt o výměře 70 m² a dispozici 3kk za cca 3 miliony korun, což byla běžná cena za prodej bytu v atraktivních částech Ostravy. Pokud se ovšem zájemce spokojil s méně lukrativní lokalitou, náhle mohl ušetřit až 2 miliony korun.

Mezi takovéto lokace patří například Bruntál nebo Karviná. Příčinou malého zájmu je většinou horší možnost získání zaměstnání anebo horší životní prostředí.

V současné době se už ale ukazuje, že odhady realitních makléřů se nemýlily. Horší dostupnost vlastního bydlení znamená zastavení růstu cen. A i podle odhadů do budoucna by nyní ceny měly spíše stagnovat.

Tip na článek:  Hliníková krytina je ekologická, tvárná a trvanlivá

Jaký byt (ne)pořídit

Kdo si tak chce a může pořídit aktuálně vlastní bydlení, pravděpodobně se nemusí bát brzkého zdražování a neměl s koupí by váhat. A které byty na prodej se v Ostravě poptávají nejčastěji? Zájem je hlavně o ty větší, jejichž výměra překračuje 75 m², takových je totiž obecně k dispozici velmi málo.

Značně na odbyt jdou ale i středně velké byty. V klasické „dvajedničce“ nebo 2+kk chtějí většinou jejich majitelé bydlet. Nevyhýbají se však ani myšlence na pořízení bytu coby investici, která jim bude generovat pasivní příjem skrze pronájem. Zde se však doporučuje pořízení nemovitosti za hotové, nikoli na hypotéku.

Odborníci se shodují, že se jednoznačně vyplatí pořizovat si byt před rekonstrukcí. Při koupi bychom se měli raději zaměřit na ty parametry, se kterými už později nemůžeme nic udělat.

Z jedné lokality do druhé byt zkrátka nepřesuneme, pokud zjistíme, že nám nevyhovuje třeba svou občanskou vybaveností. Právě lokalita je pro kvalitu bydlení jednoznačně určující.

Naproti tomu zrekonstruovat bydlení si lze i kdykoli později a my tak budeme navíc mít jistotu, že výsledek zcela odpovídá naší představě. Navíc bytů v tomto stádiu je na trhu zpravidla k dispozici také více.

Velký výběr bytů na prodej v Ostravě i okolí najdete na realitní seznamce ZipHome.cz. Komunikujete přímo s majiteli bytů bez realitky a jiných prostředníků, což znamená výraznou úsporu!

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.