Piloti stíhaček mají rčení „rychlost je život“, podobně si to uvědomují např. návrháři či programátoři, kteří pro plynulou práci se současnými nástroji – CAD/CAM apod. potřebují opravdu dobře vybavené počítačové stanice s pořádným výkonem. Pouze tak se eliminují případné prodlevy v práci, kdy se čeká na zpracování zadaných úloh.

Mnoho inženýrů má stále tendence vybírat svůj Workstation jen na základě údajů, uvedených za celou počítačovou sestavu místo aby se zajímali o konkrétní komponenty. Zatímco něco z toho lze přičíst na vrub výrobcům, kteří nedodají kompletní specifikaci nabízené počítačové sestavy. Špatný výběr je spíš dílem přímo jednotlivce, který špatně specifikuje požadavky na pracovní stanici.

Naštěstí to lze vyřešit tím, že nahradíte chybějící informace o hardwaru počítače ještě předtím, než dáte vybraný počítač k posouzení vývojářům, kteří hledají pro svou práci to nejlepší. Samozřejmě výběr správného PC vyžaduje určitou míru znalostí a zkušeností, aby se vám podařilo skloubit požadovaný výkon s ekonomickým hlediskem.

Rozdíl mezi Workstation a výkonným počítačem

V minulosti bylo rozlišení relativně snadné. Pracovní stanice měly tendenci být poměrně náročné na energii a zároveň sloužily k složitým matematickým úkolům, které následně inženýři používali pro řešení svých problémů. Tyto pracovní stanice – Workstation často používaly vlastní operační systémy a speciální hardware, což bylo poměrně finančně náročné na provoz i nákup.

Na druhé strany byly klasické stolní počítače, které byly určeny spíše pro jednodušší úkoly a práci s běžným softwarovým vybavením kancelářských PC. Do hry však vstoupil tzv. Moorovi zákony a stolní PC se začaly osazovat vysoce výkonnými procesory, špičkovými grafickými kartami, rychlou pamětí. To vše pomalu smazalo rozdíl mezi pracovní stanicí a výkonným PC.

Mnoho z dnešních herních počítačů má kapacitu na zpracování i náročných výpočetních úkolů a spolupracují s řadou specializovaných aplikací pro vývojáře a programátory. Mohlo by se zdát, že éra pracovních stanic je pryč. Ovšem workstation PC mají oproti běžným určité přednosti.

Zejména pracovní stanice jsou navrženy tak, aby mohly pracovat 7 dní v týdnu 24 hodin denně při plném zařízení hardwaru. Např. pracovní stanice Dell již využívají i specializovaný software, který dokáže detekovat začínající problémy např. paměti RAM a případné chybné bloky dokáže odstraňovat z používání. Nemůže tak dojít k pádu operačního systému z důvodu selhání pamětí počítače.

Dále mají výhodu ve větší podpoře různých rozšíření ať již o další disky, procesory nebo grafické karty. To vše zvyšuje výkon pracovních stanic bez složitého upgradu.

Tip na článek:  Vyplatí se pořízení All in one počítače?

Výkon procesoru a grafika

Výkon CPU byl mnoho let považován za primární hodnotu při hodnocení výkonu počítačové sestavy. Moduly procesorů se však vyvíjely a začali se využívat vícejádrové procesory schopné pracovat samostatně, GPU, APU, zlepšila se práce s vyrovnávací pamětí, což vše pomáhá přenášet práci procesoru i na další komponenty PC.

Důležitým parametrem se také stává rychlost přenosu informací mezi jednotlivými komponentami stanice. Např. společnost NVIDIA navrhuje grafické čipy, které jsou speciálně přizpůsobeny rychlejší práci např. s grafickým softwarem, programy na střih videa apod.

Díky rychlejší práci s daty je pak možné pracovat např. na 6 monitorech, což může být pro některé činnosti na PC hodně zajímavé. Při výběru je tedy dobré se zaměřit na specifikace, které uvádí výrobce softwaru, který poběží na dané pracovní stanici. Podle toho pak vybrat vhodný procesor či grafiku.

Pevný disk a operační paměť RAM

Kromě základních komponent, o kterých již byla řeč vstupuje do hry i velikost a kvalita paměti RAM. Právě různé druhy modulů RAM spolu s různými rychlostmi dokáží poměrně dost podpořit výkon dané pracovní stanice. Pokud zvolíte paměti s technologií ECC RAM, které dokáží detekovat a opravovat chyby na úrovni bitů paměti máte určitou jistotu, že počítač poběží stabilně a zabrání se případným chybám ve výpočtech. Tento typ paměti se většinou do běžných stolních PC nepoužívá.

A kolik paměti RAM potřebujete?

Ne vždy platí, čím více tím lépe. Je třeba brát v potaz i váš rozpočet a nároky, které jsou uváděny u budoucího softwaru. Pro pracovní stanici se používá v základu min. 32 GB RAM, kterou je v případě potřeby možné snadno rozšířit o další moduly.

Co se týče pevných disků ještě do nedávna byly rychlé SSD disky považovány za příliš drahé s malou kapacitou, aby se to vyplatilo v pracovních stanicích. Ovšem ceny SSD disků klesly a zvyšuje se i kapacita, takže zvažte určitě nákup. Ještě upozornění existují rozdíly mezi SSD disky určenými pro klasická stolní PC a těmi, které jsou určeny pro výkonné Workstation. Jde většinou o vyšší výkon a lepší výdrž.

Při výběru disků si ověřte i jejich datovou průchodnost tedy jak rychle dokáží data číst a zapisovat. V tomto okamžiku jsou důležitá i datová rozhraní, které jsou používána pro propojení disků se základní deskou. Čím vyšší rychlost, tím se dá očekávat lepší výkon.

Chcete vyzkoušet kvalitní pracovní stanice od známých značek se slevami až 60 %? Existuje řešení, kterým jsou repasované Workstation , které najdete na stránkách inComputer.cz!

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *