Naučte se pěstovat řasokouli. Stane se báječným společníkem vašeho zeleného domova. A o co vlastně jde? Řasokoule, celým jménem řasokoule zelená (Cladophora aegagropila, nazývaná někdy také Aegagropila linnaei), je velmi zvláštní druh vlasovité zelené řasy. I když na první pohled působí tak trochu uměle, jejím životním biotopem jsou jezera na severní polokouli.

Někdy se jí říká také mechová koule, ovšem toto označení je po všech stránkách špatné. Ve svém přirozeném prostředí mohou tyto zelené krásky dosáhnout průměru 20 až 30 cm, ale v domácích podmínkách obvykle tak impozantní nebývají. Ovšem možná právě vy budete mít štěstí – koneckonců řasokoule mohou žít klidně celé století i déle, ale jakmile dosáhnou určité velikosti, rostou už dál jen velmi pomalu.

Kde řasokoule pěstovat, aby byly zdravé a zelené

Nebojte se, nejde o nijak náročný proces. Naopak. Stačit vám budou jakékoliv vhodné nádoby naplněné čistou vodou. V ní mohou tyto živé dekorace bez potíží plavat nebo klesat ke dnu. Teplota vody by se měla pohybovat mezi 22-25 ° C a pamatujte si také, že by se celý ekosystém měl nacházet mimo dosah přímého slunečního světla. Jasné a přímé světlo totiž může způsobit, že řasokoule zhnědnou.

Tip na článek:  Za nezapomenutelným lyžováním do Francie

A co potřebují dál? Především pravidelnou výměnu vody, a to každých několik týdnů (v létě častěji, protože se voda z nádoby rychleji odpařuje). Obyčejná voda z vodovodu vám postačí, ale nechte ji pro jistotu před výměnou nejprve 24 hodin odstát. Kouli také občas promyjte pod čistou tekoucí vodou.

Nemoci řasokoulí a jejich léčba

Jako každý živý organismus může mít i vaše řasokoule nemoci nejrůznějšího druhu. Příznaky mají však velmi podobné – nádherně zelená barva se promění ve žlutou nebo dokonce hnědou, na povrchu se objeví černé skvrny, a navíc se může vyskytnout i hnilobný zápach. Léčba spočívá v pečlivém dodržování výše zmíněných podmínek – důležité je zejména pravidelné proplachování.

I tak však může záchrana řasokoule trvat více než rok. A kde si svou novou živou dekoraci pořídit? Vsaďte na specialisty ze stránek Rasokoule.eu.

Obrazová příloha: stránky inzerenta

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *